Některé vady očí jsou typické pro určitý věk. Proč?

11. srpen 2014

Která onemocnění očí nás nejčastěji trápí v průběhu života? Které vady jsou typické pro určitý věk a z jakého důvodu? Ve Třináctce Plus na tyto otázky odpovídal Petr Novák, primář očního oddělení Nemocnice Na Homolce.

Máme obrovskou výhodu. Patříme mezi země, které mají pečlivě propracovanou péči o novorozence. Každé dítě, které přijde na svět, do týdne prohlédne oční lékař nebo zkušený pediatr. V případě jakékoliv atypie odborníci o takové miminko speciálně pečují. I proto bývá u dětí včas zachycen šedý zákal, vrozený glaukom nebo onemocnění rohovky, případně nádory v oku.

U malých dětí by se mělo předcházet především tupozrakosti. K vadě dochází nejčastěji na jednom oku a znamená to, že funkce oka je jen asi 30 až 70%. Druhé oko je silnější, tedy dominantnější. Může docházet i k šilhání méně používaného oka.

"Slabší oko je třeba posílit, proto zalepíme oko silnější a tím dítě donutíme používat oko slabší, jehož kvalita vidění se tím posiluje. Pokud se vada odhalí včas, zjistí se příčina a poctiví budou rodiče i dítě, může se vada zcela odstranit," říká doktor Petr Novák.

Která onemocnění očí se u nás mohou objevit v mládí, dospělosti nebo ve stáří? Poslechněte si v následujícím rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.