Nestyďte se za problémy s únikem moči a svěřte se odborníkovi

18. červen 2014

Nechtěný únik moči, tzv. inkontinence, trápí každou 4. ženu a každého 10. muže na světě. Podle odhadů trpí touto nemocí až 400 milionů lidí v produktivním věku. Nevyhýbá se ale ani mladším lidem. U seniorů pak počet inkontinentních pacientů vzrůstá také v důsledku oslabení svalů pánevního dna.

"Únik moči není normální, ale bohužel je stále tabuizovaný. Je to velký zásah do kvality života. Nesnažte se to proto léčit či přecházet sami, nebo dokonce tutlat. Jsou zde odborníci, kteří jsou připraveni to řešit," uvedl v pořadu Třináctka Plus jeden z nejlepších z nich, profesor Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. LF UK, VFN v Praze.

U dětí se plenky tolerují zhruba do tří let. Náhodná noční pomočování u starších dětí nemusí znamenat nic závažného, spíš je potřeba najít příčinu a problém vyřešit. Měli bychom k tomu přistupovat pozitivně a chválit úspěchy.

U mužů kolem 50-ti let vzrostl počet inkontinetních pacientů hlavně v důsledku operací nádorů prostaty. V tomto případě může pomoci čas, regenerace, správný cvičební režim, případně i další zákrok, kdy se voperuje umělý svěrač močové trubice (zatím u velmi omezeného počtu pacientů) či páska.

U žen je únik moči daleko frekventovanější záležitostí (také dílem těhotenství a porodu), většinou se jedná o tzv. stresovou inkontinenci (při běhu, kašli, kýchnutí apod. - při změně tlaku v břiše na močovou trubici), zde pomáhá voperování tzv. pásky, která problém vyřeší.

Senioři a lidé po neurologických onemocněních (úrazy páteře, poškození míchy, cévní mozkové příhody) trpí inkontinencí nejčastěji, ale i zde se to dá řešit, ovšem vždy ve spolupráci odborníků - urologů, gynekologů, geriatrů, neurologů, fyzioterapeutů a rehabilitačních pracovníků.

Nepříjemná je hlavně tzv. urgentní inkontintence, která nedovolí mnohým jít do kina, divadla nebo jet autobusem z obavy před nucením močit a nemožností jít na toaletu, mluví se o tzv. syndromu domovních vrat.

Prevence inkontinence
Zdravý životní styl, fyzická zdatnost (stačí pravidelná chůze) a u mužů po padesátce pravidelné prohlídky u urologa.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.