Pěstováním květin k lepším sousedským vztahům. Street gardeningu se v Praze daří

15. září 2017
Zprávy

Říká se jim rabátka - tedy prostory s hlínou ohraničenou kameny, které obklopují stromy rostoucí v městské zástavbě. Jejich původním záměrem bylo, že zkrášlí ulice. Jenže v praxi bývají často nepříliš vábná a třeba i plná odpadků. V Praze teď ale funguje spolek, který právě rabátka cíleně mění v malé rozkvetlé zahrádky. Spolupracuje přitom i s vedením městských částí.

„Mně to přináší dobrý pocit, protože mám okna tady nahoře. Koukám na to každý den,“ říká Monika Chalupová, která zalévá záhon v rabátku v Kubelíkově ulici na Žižkově. Přistěhovala se sem před rokem a v okolí jí chyběli přátelé i zeleň. Na Facebooku ale narazila na spolek Street Gardening, který podporuje lidi v zakládání malých pouličních záhonků. „Když si všimnete, tak tam bývají kamínky se spoustou vajglů, psích výkalů a dalších odpadků, takže jsme sem vždycky naběhli, vyčistili to tady a pak už jsme jen zakládali,“ dodává.

Poznat své sousedy

Monika si svoji zkušenost s pouličním záhonem pochvaluje. Přinesla jí dobrý pocit a nové přátele. „Já jsem si tady připadala taková izolovaná, že tady nikoho neznám. Ale teď je to právě lepší, už vím o pár lidech v ulici, a když se potkáme, tak se pozdravíme, a občas někam i zajdeme,“ popisuje.

Podobných záhonů je v pražských ulicích kolem stovky, a další neustále přibývají. Průkopníkem městského zahradničení v Praze je Tomáš Plesník, zakladatel spolku Street Gardening. „Zbyla mi hlína na balkóně, tak jsem to vysypal před strom před domem a vysadil jsem tam pár kytek. Pak jsem si všímal, že těch zahrádek na Vinohradech nebo na Žižkově vzniká více, tak jsem je fotil a dával jsem fotky na Facebook. Mělo to ohlas, tak jsem zorganizoval pár takových sázení, kdy jsme se sešli s lidmi a založili jsme spolek Street Gardening, který má za úkol propagovat tuhle činnost a pořádat přednášky,“ přibližuje činnost spolku jeho zakladatel.

Zabydlení bytu i ulice

I Tomáš Plesník říká, že kdo pěstuje na ulici květiny, ten si obvykle vypěstuje i intenzivnější vztahy se sousedy. „Mnoho lidí ve svém domě ani nikoho nezná, jenže když člověk vystoupí před dům a něco tam sází, tak je takový trochu zvláštní a lidé se s ním dávají do řeči. Zabydluje si tak nejenom svůj byt, ale i svoji ulici,“ říká.

'Sázení kytek je normální'

A je takové pouliční zahradničení vůbec legální? Veřejný prostor nezávisí na vlastníkovi, ale člověk tam může dělat to, co je normální, tak to definuje zákon. My považujeme sázení kytek za normální a nikdo se nikoho nemusí ptát. Je ovšem důležité, aby se nepoškodil strom, ten je důležitější.

Záhony v rabátcích získávají podporu městských částí. V Praze 3 se chystá čtyřicet nových zahrádek, na které úřad poskytne zeminu a sazenice. „My určitě, když je možnost, tyhle věci děláme, protože si myslíme, že jsou velmi prospěšné pro vzhled města. Když se malá zašpiněná místečka promění v hezký rozkvetlá místa, tak si myslím, že je to super,“ říká místostarosta Jan Materna z TOP 09.

Spustit audio

Více z pořadu