Poznáte kvalitní potraviny podle značení na obalu?

5. únor 2015

Češi se o obaly potravin moc nezajímají, což je škoda, protože pak šidí sami sebe. Čeho si na obalech s potravinami všímat především, radila v pořadu Třináctka Plus profesorka Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Naše legislativa je podřízena legislativě Evropské unie, i když máme i svoje národní vyhlášky vztahující se k označování potravin. Letos vstoupil v platnost zákon o potravinách, který hájí zájmy spotřebitele a nabízí i lepší možnosti pro kontrolu sledování kvality v potravinách.

Co na obalech sledovat

Nejdůležitější je surovinové složení a platí, že co je na prvním místě, toho je nejvíce, takže když např. u paštiky bude nahoře údaj o množství vody a játra se budou krčit někde dole, nebude se jednat o ten nejkvalitnější výrobek.

„U šunek bychom si měli všímat, jestli se jedná o šunku nejvyšší jakosti (16%), šunku výběrovou (13%) nebo standard (10%). Tam je velký rozdíl v obsahu tzv. svalových bílkovin, které nám říkají, kolik masa je v šunce použito. U šunek hledáme hlavně tu svalovinu, protože ostatní součásti v označení maso (kůže, kosti) rozhodně nejsou žádoucí. Prodejce má také povinnost tuto informaci při prodeji uvádět, ať už kupujeme šunku balenou v supermarketu, či krájenou u řezníka. Dětská šunka není legislativně limitovaná. Není u ní předpis, kolik by měla mít svaloviny, ale seriózní výrobce ji vyrábí s nízkým obsahem soli, zhruba kolem 1,7 % soli," vysvětluje profesorka Dostálová.

Gramáž

Důležité je také sledovat gramáž. Výrobce občas sníží hmotnost, aby nemusel zvedat cenu, ale my pak kupujeme méně za více peněz.

Tabulka výživových hodnot

Tabulka výživových (nutričních) hodnot je také důležitá. Zdravá strava má totiž ze 40 až 60-ti % vliv na naše celkové zdraví.

Energetická hodnota: u spotřebitelů s dostatečným pohybem může být i vyšší, ale záleží na tom, kolik toho sníme. Důležité pro nás pro všechny ale je, aby příjem energie z potravin byl v souladu s výdejem energie našeho těla.

Obsah tuků: nově je povinný i údaj o tzv. nasycených mastných kyselinách (čím méně, tím lépe; působí negativně na naše cévy).

Obsah sacharidů: škrob a jednoduché cukry (uvádějí se jako sacharidy a z toho cukry - i zde platí čím méně, tím lépe).

Obsah soli: nejrizikovější složka potravin (u nás se podle Světové zdravotnické organizace překračuje povolené množství soli až třikrát), soli tedy co nejméně.

Alergeny: nově povinné údaje i v restauracích na jídelních lístcích (označeny číslem; sledovaných je 14, např. mléko, vejce).

Písmo na obalech by mělo být větší, tedy lépe čitelné, a na vhodném pozadí (např. aby na zeleném pozadí nebylo černé písmo).

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.