Před 100 lety vznikla Velká Praha. Díky výstavě v Mánesu poznáte, jak se město měnilo a rostlo
Přesně 1. ledna 1922 se k Praze připojilo 37 nových měst a obcí. Vznikla tak Velká Praha. Její prudký a všestranný rozvoj mapuje výstava, kterou najdete ve Výstavní síni Mánes.
Sloučení Prahy s předměstími znamenalo vznik jednoho silného a funkčního města – takzvané Velké Prahy. Sto let vývoje našeho hlavního města přibližuje expozice, kterou můžete navštívit až do 9. října.
„Základem té koncepce bylo nějakým způsobem ukázat, co to sjednocení bylo za počin,“ vysvětluje kurátor projektu, architekt Ondřej Šefců. Ambicí tvůrců výstavy je dostat se pod povrch zažloutlých fotografií a učebnicových citátů z historie.
Zajímavým rysem výstavy jsou třeba plány na projekty, které se nikdy nezrealizovaly. „Nacistický projekt na obrovskou monumentální třídu, po které měly chodit ty hajlující davy, a vedla by od Hlavního nádraží směrem na náměstí Republiky. Tam vadil Obecní dům, to byla pro nacisty zvrhlá secese, takže měl být zbouraný. Místo toho měla stát taková neoklasicistní architektura, máme tady výkres,“ popisuje Ondřej Šefců.
„Totéž 50. léta Stalinův pomník a proti němu překážela Pařížská třída. Takhle se dá pokračovat dlouho a to je tady jenom taková ochutnávka,“ dodává s tím, že Praha má velké štěstí, že nebyla zničena válkami ani bezohlednými zásahy.
Poslechněte si celý rozhovor o výstavě Velká Praha 1922-2022, Zrození velkoměsta.
Související
-
Vršovická kulturní křižovatka Vzlet vstupuje do nové sezóny. Láká na festival improvizace i výstavy
Během první sezóny zrealizoval Vzlet 332 kulturních akcí, které navštívilo 15 000 diváků. I v nadcházející sezóně nabídne bohatý program v podobě výstav i divadla.
-
Závodní auta nebo lokomotiva přezdívaná Hrboun. Vydejte se do historie v Národním technickém muzeu
Dějiny technického důvtipu si v muzeu můžete prohlédnout ve 14 expozicích, od architektury, přes astronomii, měření času, hornictví a hutnictví, až po televizní studio.
-
Letenský kolotoč už se zase točí. K jízdám zve děti i dospělé na 19 koní a 6 závodních aut
Na pražské Letné se dnes po 16 letech znovu roztočí nejstarší dochovaný historický kolotoč v Evropě. Kromě dřevěných koní budou atrakci zdobit také závodní auta.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.