Přijít s dítětem poprvé k zubaři v šesti letech je pozdě

31. červenec 2014

"Co se rozpadl systém pravidelných školních prohlídek dětí, mnozí buď nepřijdou vůbec, nebo už pozdě," říká praktický zubní lékař Robert Vondruška ze Zubního centra Ořechovka. Podle něj je ideální první návštěva u zubaře v šesti měsících věku dítěte. "Rodiče získají správné informace, jak pečovat o chrup dítěte a i dítě si zvykne na prostředí, bezbolestnou prohlídku a pak se zubaře nebojí a dokonce k němu chodí rádo."

Moderní péče o zuby je hodně o prevenci. Děti by rozhodně neměly pít sladké limonády, které podporují vznik zubních kazů.

Jak vypadá preventivní péče o chrup?

Základem je správné čištění zubů pomocí měkkého kartáčku s malou hlavicí a rovně střiženými chloupky, kdy ze zubů odstraníme zubní plak. Na zubní pastě úplně tak nezáleží. V dětském a dospívajícím věku je ale lepší fluoridovaná. Na místa, kam se velký kartáček nedostane, použijeme malý mezizubní. Ústní vodu není potřeba používat, snad jen v případě začínající parodontitidy.

Důležitá je také správná strava a hlavně pravidelná návštěva dentální hygieny, kde nám ukáží čištění zubů, naučí nás používat nejrůznější zubní pomůcky, dětem a mladistvým pomohou s fluoridací zubů, dospělým i s jejich vybělením a pokaždé nám chrup dokonale vyčistí.

Poslechněte si víc.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.