První komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí by mělo otevřít začátkem příštího roku. Na jeho dokončení ale chybí finance

8. srpen 2023 11:00

V Praze vzniká centrum na pomoc obětem sexuálního násilí, první v Česku. Na Břevnově v Praze 6 ho staví nezisková organizace proFem, která jen za loňský rok poskytla své poradenské a krizové služby 600 klientkám. V centru by jich měli za rok přijmout až tisíc. Na místě, kde právě probíhá nákladná rekonstrukce, natáčela reportérka Tereza Cedidlová.

„Teď se aktuálně nacházíme na budoucím krizovém pokoji, kde bude možné klientku ubytovat až na 10 dní. Bude tady sociální zařízení, kuchyňka, postel,“ popisuje ředitelka neziskové organizace proFem Jitka Poláková v jedné z místností připravovaného centra pro oběti sexuálního násilí. Zatím tu nejsou omítky, chybí dveře a ze zdí visí kabely.

Budování prvního českého centra pro oběti sexuálního násilí

„Hned po vstupu do prostoru bude po pravé straně velká místnost pro skupinové aktivity, kde budeme pořádat skupinové psychoterapie. Tam, kde zrovna přibývají cihly, tak tam bude ordinace, kde bude možné udělat testování na pohlavně přenosné choroby a zároveň zde bude možné sebrat důkazní materiál,“ doplňuje ředitelka.

Klientům budou k dispozici také sociální pracovníci a právníci. V plánu je i zvláštní výslechová místnost pro spolupráci s policií. Podle vedoucí sociálních služeb neziskové organizace proFem Nadi Gubové to může obětem výrazně pomoci třeba při podání trestního oznámení:

„Ta unikátnost je v tom, že všechny služby jsou na jednom místě. Snižuje to bariéru ve využití návazných služeb, kdy pokud někdo má jít na policii, tak to prostě může být velká bariéra. Co je velmi unikátní, je určitě sběr toho genetického materiálu pro případy trestního oznámení.“

Vyhlásili sbírku

Budování prvního českého centra pro oběti sexuálního násilí

Vznik nového centra zatím nezisková organizace financuje z přidělených grantů, darů od firem nebo svých vlastních rezerv. Kvůli zdražování materiálů a stavebních prací to ale nestačí, a proto vytvořili on-line sbírku.

„Aktuálně jsme otevřeli sbírku na platformě Donio, kde je možné na rekonstrukci tohoto centra přispět. Ten prostor, tak, jak je tady teď v tuto chvíli velký, tak si představte pět průměrných bytů v Praze a my v tuto chvíli potřebujeme vybrat zhruba 2 miliony korun. Teď aktuálně sbírka trvá ještě měsíc a půl a pokud se nám částka nepodaří vybrat od veřejnosti, tak budeme samozřejmě hledat další možnosti financování,“ uvádí Jitka Poláková.

První české komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí by mělo být dostavěné ještě letos na podzim. Otevřít by se mělo začátkem příštího roku.

Více informací o činnosti společnosti proFem - centra pro oběti domácího a sexuálního násilí.

autoři: Tereza Cedidlová , JMys
Spustit audio