Režisér Tomáš Svoboda: Na každé téma se dá podívat s humorem a dodat mu tím lehkost
Z politických důvodů se vyučil dřevomodelářem. Pak ho ale zlákalo divadlo, u kterého už zůstal. Vystudoval JAMU a na svém kontě má řadu divadelních režií i vlastních her. Ve filmu debutoval v roce 2014 komedií Hodinový manžel. V pořadu Až na dřeň se nejen o práci rozpovídal Tomáš Svoboda.
Až na dřeň 10. 3. 2019 - Tomáš Svoboda
Letos bude pracovat hned na třech filmech. Na rozdíl od těch předchozích by se ale nemělo jednat o komedie.
„Mě lidi vnímají, jako takového komerčního režiséra, který si pořád z něčeho dělá legraci. Ale teď by všechny ty filmy měly mít výrazný přesah a téma. Nicméně si myslím, že na každé téma se dá podívat s humorem a dodat mu tím lehkost,“ říká režisér, který se věnujeme také režii divadelní.
Prapůvodně ho přitom čekala kariéra dřevomodeláře. „Já neměl dobré výsledky na základní škole a navíc táta neměl dobrý kádrový profil, takže jsem musel jít na učňák. Byl jsem ale strašně nešikovný – dokázal jsem se i vrtnout vrtačkou. Ten učňák jsem si ale užíval – připadal jsem si jako hrdina a disident.“
Zatímco hereckým talentem Tomáš Svoboda podle svých slov neoplývá a jeho největší rolí byli holubi v loutkové pohádce O Popelce, jako režisér je žádaný i za hranicemi. Už dlouho spolupracuje s polskými divadly. „Divadlo v Polsku je jiné v tom, že Poláci všechno daleko víc prožívají, do všeho dávají daleko víc emocí. Hrají víc srdcem a naši ironii nechápou.“
V případě Tomáše Svobody stoprocentně platí, že si před scénáristou nikdo nemůže být jistý svým příběhem a nešetří ani sebe. Divadelního zpracování se tak nejspíš dočká i jeho vlastní zkušenost s transplantací. Před lety mu totiž díky autoimunitnímu onemocnění selhaly ledviny a dnes žije plnohodnotný život jen díky orgánu své vlastní manželky. „Když jsem sledoval ty lékaře, tak jsem si uvědomil podivnost vlastní profese. Nám vlastně o nic nejde. Na divadlo se teď dívám s větším nadhledem.“
Rozhovor s Tomášem Svobodou si můžete poslechnout v našem audioarchivu a nezapomeňte se podívat i na videozáznam z jeho natáčení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://praha.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://praha.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.