Sen, noční můra a realita. To je Muzeum komunismu v centru Prahy

14. únor 2020

Muzeum komunismu naproti Obecnímu domu se návštěvníkům snaží zprostředkovat autentickou atmosféru doby, kterou podtrhují krátká videa, plakáty a originální exponáty.

Muzeum komunismu v centru Prahy

„My jsme chtěli pojmout představu socialismu tak, že ne všechno bylo špatné. Představy politiků a možná i veřejnosti o tom, že se dá žít lépe, uvádíme v sekci Sen. Pak ovšem nastupuje Noční můra. To jsou 50. léta, procesy, doba kdy systém chrání vlastní zájmy za pomoci násilí. V třetí části nazvané Realita je část výstavy, ve které seznamujeme veřejnost s tím, jak se reálně žilo a jaký pohled a svět měli obyčejní obyvatelé ČSSR,“ vysvětluje záměr muzea kurátor expozice Alexander Koráb.

Expozice je stálá, jen čas od času se vyměňují exponáty. Textová část zůstává stejná.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.