Tipy na víkend v Praze: Letenské prase, Festival SCANDI nebo výstava Czech Press Photo

20. leden 2022

Už víte, kam vyrazíte o víkendu? Pokud se stále rozmýšlíte, máme pro vás několik tipů na zajímavé zážitky v Praze.

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

  • sobota 22. ledna, Praha 7
Řeznická kapela zahraje na akci Letenské prase

Čtrnáctý ročník slavností u Národního zemědělského muzea slibuje atmosféru staročeské zabijačky. Mezi 10. a 17. hodinou můžete ochutnat vepřové speciality, podívat se na práci řezníka (11:00, 13:00, 15:00) nebo se zúčastnit workshopů vyřezávání ze dřeva či výroby masopustních masek. O hudební doprovod se postará Řeznická kapela, která vystoupí v 11:30 a 13:30. V gastrostudiu pak můžete absolvovat také celodenní kurz domácího vaření piva. Hlad a žízeň tu zkrátka mít nebudete. 

Festival SCANDI

  • středa 19. až úterý 25. ledna, různá kina
Jeden z filmů Festivalu SCANDI s názvem Margrete - královna severu

Vydejte se na sever, alespoň na ten filmový, Festival SCANDI trvá celý týden a nabídne ty nejzajímavější snímky ze skandinávské kinematografie. Promítat se bude hned v několika pražských kinech - Edison Filmhub, Lucerna, Atlas, Evald, MAT, Petrohradská, Humanita, zároveň bude možnost sledovat některé snímky online. Celý festival zahájil film Margrete - královna severu. Panovnice v roce 1402 dosáhla toho, co se ještě žádnému muži nepodařilo. Spojila Dánsko, Norsko a Švédsko do mírově orientované unie. Za další neobyčejný snímek je považován cenami ověnčený film Utéct. Tvůrci v něm skloubí animaci, dokument i hraný film. Zaručeným diváckým hitem se prý stane třeba komedie Divoch.

Czech Press Photo 2021

  • pátek 21. ledna až 30. května, Praha 1

Výstava Czech Press Photo 2021 v západní dvoraně Národního muzea představí vítězné snímky soutěže doplněné kolekcí vybraných zásadních okamžiků 27. ročníku společně s výstavou zahraničních porotců a Grantem primátora. Tematicky dominovalo rozhodně tornádo, které zasáhlo jižní Moravu, olympijské hry, kříže na Staroměstském náměstí a také demonstrace proti očkování, které se účastnili fotbaloví hooligans. Uvidíte ty nejkvalitnější snímky, které reprezentují posledních dvanáct měsíců.

Zoo Praha - Den u goril a komentovaná krmení a setkání u zvířat

  • sobota 22. ledna Den u goril, víkendy a svátky do konce března krmení, Praha 7 - Troja

Letos uplyne přesně padesát let od doby, kdy se v kamerunských pralesích narodila nejstarší členka pražské skupiny goril nížinných, samice Kamba. Její další životní osudy jsou smutným příkladem ohrožení, kterým tito primáti čelí. „Kamba se narodila ve volné přírodě v roce 1972, její rodiče zabili pytláci, když jí byly asi dva roky. Poté postupně žila v několika zoologických zahradách, ale po desítky let jí nebylo dopřáno poznat funkční gorilí skupinu, tu nalezla teprve u nás, kdy se začlenila do Richardovy rodiny a stala se láskyplnou tetičkou zdejších mláďat,“ přibližuje životní osudy gorilí samice ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. V sobotu bude v Pavilonu goril od 10 do 16 hodin připraven program, více zde.

V zimním období o víkendech a svátcích pořádá Zoo pravidelná komentovaná krmení a setkání u zvířat. Své oblíbence můžete zastihnout, když jsou nejaktivnější, a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života. Vždy v 11:00 dostávají svůj příděl jídla tučňáci, ve 12:00 je setkání u psů pralesních a za příznivého počasí se ve 13:30 můžete přesunout ke slonům. Podívejte se na celý rozpis.

Čtěte také

Bruslení v Praze

A co si trochu zasportovat? K zimě prostě bruslení patří, jestli nevíte, kam v Praze vyrazit, poradíme vám. Těch míst je docela dost, podívejte se na náš velký přehled i s mapou.

autor:
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...