Ve Vršovicích začal fungovat nízkoprahový klub pro ohrožené děti. Mohou si v něm zahrát hry nebo si nechat pomoci s domácími úkoly

16. září 2021

Žijí v nefunkčních a nízkopříjmových rodinách. Ohrožené děti tak často nemají hračky ani klid na domácí úkoly, se kterými jim navíc nemá kdo pomáhat. Právě tyto a další služby nabízí nový nízkoprahový klub Decima ve Vršovicích.

Nízkoprahový klub podporuje děti a mladistvé od 6 do19 let. Nachází se v areálu bývalé mateřské školy mezi Botičem a sportovišti Lokomotivy Vršovice. V celé Praze 10 dosud takový klub neexistoval.

Čtěte také

Venku se nachází fotbalové hřiště, uvnitř pak děti mohou využít stolní fotbal nebo boxovací pytel. „Snažíme se o to, aby děti a mladiství trávili čas aktivně a hlavně bezpečně. Můžou si tady vybrat nějakou sportovní aktivitu nebo výtvarnou aktivitu a pak tu máme i klidovou místnost,“ dodává vedoucí klubu Anna Švarcová. V té probíhá doučování nebo sociální poradenství.

Dětem nabízí různorodé aktivity

Pro děti je během týdne připraveno několik kroužků. Třeba v úterý mohou malovat, šít nebo něco vyrábět, ve středu je zase kroužek vaření a ve čtvrtek je na programu férový fotbal – pro holky a kluky jakéhokoliv věku, bez rozhodčího a s body přiřazovanými za fair play.

Děti si v klubu mohou půjčit i basketbalové míče nebo si zahrát ping pong. Jsou to ale především lákadla. „Prostřednictvím těch aktivit by nám mělo pomáhat s nimi budovat důvěrný vztah, tak abychom mohli navazovat v individuální práci a ty děti takzvaně tahat z průšvihů. Když se ocitnou na křižovatkách, na kterých si nevědí rady, tak tu pro ně může být kvalifikovaný sociální pracovník a parťák, který jim dokáže poradit,“ dodává koordinátor nízkoprahových klubů organizace YMCA Jakub Kulhánek.

autoři: Jaroslav Hroch , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.