Ve Vršovicích začal fungovat nízkoprahový klub pro ohrožené děti. Mohou si v něm zahrát hry nebo si nechat pomoci s domácími úkoly

16. září 2021

Žijí v nefunkčních a nízkopříjmových rodinách. Ohrožené děti tak často nemají hračky ani klid na domácí úkoly, se kterými jim navíc nemá kdo pomáhat. Právě tyto a další služby nabízí nový nízkoprahový klub Decima ve Vršovicích.

Nízkoprahový klub podporuje děti a mladistvé od 6 do19 let. Nachází se v areálu bývalé mateřské školy mezi Botičem a sportovišti Lokomotivy Vršovice. V celé Praze 10 dosud takový klub neexistoval.

Čtěte také

Venku se nachází fotbalové hřiště, uvnitř pak děti mohou využít stolní fotbal nebo boxovací pytel. „Snažíme se o to, aby děti a mladiství trávili čas aktivně a hlavně bezpečně. Můžou si tady vybrat nějakou sportovní aktivitu nebo výtvarnou aktivitu a pak tu máme i klidovou místnost,“ dodává vedoucí klubu Anna Švarcová. V té probíhá doučování nebo sociální poradenství.

Dětem nabízí různorodé aktivity

Pro děti je během týdne připraveno několik kroužků. Třeba v úterý mohou malovat, šít nebo něco vyrábět, ve středu je zase kroužek vaření a ve čtvrtek je na programu férový fotbal – pro holky a kluky jakéhokoliv věku, bez rozhodčího a s body přiřazovanými za fair play.

Děti si v klubu mohou půjčit i basketbalové míče nebo si zahrát ping pong. Jsou to ale především lákadla. „Prostřednictvím těch aktivit by nám mělo pomáhat s nimi budovat důvěrný vztah, tak abychom mohli navazovat v individuální práci a ty děti takzvaně tahat z průšvihů. Když se ocitnou na křižovatkách, na kterých si nevědí rady, tak tu pro ně může být kvalifikovaný sociální pracovník a parťák, který jim dokáže poradit,“ dodává koordinátor nízkoprahových klubů organizace YMCA Jakub Kulhánek.

autoři: Jaroslav Hroch , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.