Zdejší divočinu se snažíme kultivovat, ale zároveň ji neztratit, říká spoluzakladatel Přístavu 18600 Jindřich Krippner

Jak vznikl před deseti lety Přístav 18600? Nejen to se dozvíte se v reportáži Sabiny Vosecké
Původně bylo u cyklostezky v blízkosti Vltavy v Karlíně jen křoví a nepořádek. Místo využívali pro přespání lidé bez domova. Dnes tady můžete posedět s přáteli, koukat na řeku nebo sem zajít na kulturu.
„S partou kulturních manažerů a dalších umělecky aktivních lidí jsme objevili opuštěnou louku v Karlíně. Bylo to bývalé seřadiště vlakového nádraží. A řekli jsme si, že by bylo fajn tady udělat něco pro lidi a i pro nás,“ říká spoluzakladatel Přístavu 18600 Jindřich Krippner.
Shodou okolností mu tehdy končil letní program na piazzetě Národního divadla, který realizoval se Štěpánem Kubištou. „Zrovna jsme odcházeli, a tak jsme ten projekt na rozvoj veřejného prostoru přenesli na tuhle louku. Podstatou bylo, že se kultura, tedy koncerty, divadlo, ale i přednášky, použije jako nástroj na oživení veřejného prostoru,“ doplňuje Krippner.
Za deset let fungování se prostor Přístavu 18600 výrazně proměnil. Jinřich Krippner ale vysvětluje, že při úpravách postupují citlivě. „Chodí sem lidé a musí to pro ně nějakým způsobem fungovat. Ne každý je totiž připravený na divočinu. Takže my se ji snažíme kultivovat, ale zároveň ji neztratit.
Co všechno z kulturního programu aktuálně Přístav 18600 nabízí? Nejen to si můžete poslechnout v reportáži Sabiny Vosecké.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie chce poslat k soudu další případ kutnohorské sekty. Za lesní rituály navrhuje obžalovat šest lidí
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Šéf agrárníků jižní Moravy: Opatření na slintavku a kulhavku nestačí. Musíme nonstop sprchovat auta
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková