Žijeme pod oblohou, která je ušpiněná světlem. Lidé už neví, jak vypadá skutečná tma, říká Jiří Dušek
Brněnská hvězdárna je špičková instituce, která se zabývá popularizací nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. V jejím čele stojí už šestnáct let Jiří Dušek. „Lidé si myslí, že v noci sledujeme hvězdy a ráno vyspáváme. Já chodím ale jako každý člověk do práce na osmou,“ směje se v pořadu Alex a host.
Letos to bude 70 let od zpřístupnění brněnské hvězdárny návštěvníkům. A jen za posledních deset let se toho podle ředitele Jiřího Duška změnilo opravdu hodně. „Před deseti roky jsme zprovoznili přestavěnou novou budovu. Starý objekt jsme zbourali a na tom půdorysu vznikla budova nová. Zároveň jsme si pořídili nový projekční systém a také úplně změnili styl, jak komunikujeme se zákazníky. Říkali jsme tomu restart hvězdárny, ale podle mě to byl úplně nový nahraný systém.“
Nová nafukovací planeta
Oblíbenou atrakcí návštěvníků se v posledních letech stávají nafukovací planety. „Akce se koná v červenci a v srpnu. V druhé polovině června prozradíme nový model a později ho ukážeme. Teď máme planet oficiálně pět a letos přibyde šestá. O jakou jde, ale zatím neprozradím.“
Jiří Dušek je také spoluautor pořadu Sedmikrásky na nebi, kde s Jiřím Kokmotosem mapují české hvězdárny.
„Kromě planet připravujeme v souvislosti se 70. narozeninami celou řadu akcí, které budou i odborné. Chystáme největší setkání českých astronomů po 25 letech. Před těmi 25 lety se totiž sešli astronomové a vykládalo se o tom, jak se změnila česká astronomie v průběhu 20. století. A my se rozhodli, že to zopakujeme a budeme se bavit o tom, co se stalo za těch 25 let od posledního srazu.“
Světelný smog
A co nás čeká podle Jiřího Duška na obloze v létě? „V srpnu bude tradiční hezká podívaná na padající perseidy. Také nás čeká superúplněk, a to relativně blízko Země, a po celé léto budou hezky vidět Mars, Jupiter i Saturn.“
Jako velký problém při pozorování oblohy ale vnímá světelné znečistění. „Žijeme pod oblohou, která je ušpiněná světlem. Bohužel už vyrostla generace lidí, kteří nezažili pohled na skutečnou oblohu, nikde v Evropě vlastně není přirozená tma. Já taková místa rád vyhledávám. Nejbližší jsou třeba vrcholky Kanárských ostrovů.“
„Před měsícem jsem byl v severním Chile a tam je dokonalá tma. Vidíte věci, o kterých si čtete jen v knížkách. Vrhal jsem stín od Mléčné dráhy, u nás vrháte stín maximálně díky lampám,“ směje se.
Jak souvisí kapela Pink Floyd s planetáriem? Co se ve skutečnosti v planetáriu promítá? Proč vídáme v srpnu perseidy? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.