Zpěvák Václav Noid Bárta: Díky dceři začínám psát v „dur“

9. prosinec 2018

Narodil se v Praze do muzikantské rodiny a už jako dítě se začal hudbě věnovat. Působil v řadě kapel a ztvárnil mnoho rolí v muzikálech. Kromě toho vydal i dvě sólová alba a skládá i hudbu k filmům. O svých životních křižovatkách se rozpovídal Václav Noid Bárta.

Zpěvákem chtěl být od svých 4 let. Ostatně v muzikantské rodině, do které se narodil, to ani nemohlo být jiné. „Kariéru jsem zahájil ve svých pěti letech turné po Americe a teď už to jde jenom dolů,“ směje se známý zpěvák.

Tatínkovou zásluhou má spoustu nevlastních sourozenců. S otcem žil jen do svých 12 let. Pak otec rodinu opustil a zpěvák mu to měl dlouho za zlé. „Odnesl jsem si z toho spoustu ošklivých zážitků a nepříjemných věcí, kterých jsem se později horko těžko zbavoval. Nicméně teď už mám všechno vyřešené a dokonce se mi povedlo po letech rodiče usmířit a byli jsme i na společné dovolené,“ vypráví s tím, že je s otcem po deseti letech, kdy spolu nemluvili, dala dohromady hudba.

Zásadním bodem v jeho hudebním směřování bylo, když jako čtrnáctiletý viděl představení Jesus Christ Superstar ve Spirále. „Tehdy jsem si řekl, že tohle prostě musím jednou dělat. A ono se mi to povedlo.“ Muzikálů má dnes za sebou hodně, ale jak sám říká je hodně vybíravý. „Naštěstí jsem nikdy nehrál v muzikálu, který by byl premiérou a derniérou zároveň. Navíc jsem se rozhodl, že pokud to bude možné, budu hrát jen v Karlínském divadle, protože tam je kvalita.“

Hudba je podle něj matematika, která se dá udělat i automaticky, je to ale komplikovanější. „Svoje nejoblíbenější melodie jsem složil v noci, kdy se mi zdály. Tam vždycky zafunguje to spojení s vesmírem.“ Když chce člověk složit hit, musí podle Václava Noida Bárty trochu snížit svoje muzikantské ambice, aby se zkrátka zavděčil většinovému publiku. Spoustu věcí má proto schovaných v šuplíku a využívá je třeba, když tvoří hudbu k filmu. Jeho tvorbu kromě jiného ovlivnilo i narození milované dcerušky „Určitě teď dávám do hudby jiné emoce. Díky Terezce už začínám skládat i v dur.“

V pořadu Až na dřeň vyprávěl Václav Noid Bárta i o tom, jak s jeho kariérou zatočilo manželství s Lucií Bílou a proč už nechce vydávat klasická CD.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu a nezapomeňte se podívat také na videozáznam.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...