46. ročník festivalu Porta

13. červen 2012

Ve druhé hodině středečního Nočního proudu uvítal moderátor Miloš Skalka další ze svých nočních hostů. Tentokrát ho navštívili hudebník, organizátor a předseda SAI JIŘÍ VONDRÁČEK a spolu s ním zpěvák a kytarista PETR KOCMAN, aby posluchače Nočního proudu pozvali na nadcházející 46. ročník festivalu Porta a jeho českého národního finále. V Řevnicích, kde se festival uskuteční, se ve dnech 29. června až 1. července představí mimo jiné Tomáš Klus, Lenka Filipová, Hop Trop, Ivan Mládek, Jaroslav Wykrent, Pavel Žalman Lohonka, Blue Effect či Taxmeni.

Poslední víkend před hlavními školními prázdninami patří už tradičně romantickému a současně nejstaršímu českému festivalu Porta, který se koná kousek od hradu Karlštejn v půvabném Lesním divadle obce Řevnice. Organizátorům 46. ročníku Porty se letos podařilo získat k účasti také Lenku Filipovou. V Lesním divadle zaznějí nejen Lenčiny písničky, balady a upravené lidovky, ale jistě divákům představí i něco z posledního kytarového alba Concertino III.

Vůbec poprvé vystoupí v řevnickém Lesním divadle se svým Banjo bandem Ivan Mládek, přestože bydlí v sousedních Dobřichovicích a patří k místním starousedlíkům. Písničkář Tomáš Klus si získal publikum Porty už loni a záznam jeho vystoupení je k vidění na webu Porty. Ostatně, loni věnoval Portě písničku VeSmíru.

Pro mnohé návštěvníky festivalu bude zřejmě nečekaným překvapením zařazení skupiny Blue Effect. Ale Porta již několik let úspěšně a s rozvahou porušuje ortodoxní hranice žánru folku, country a trampské hudby a přináší tak svým návštěvníkům velká hudební překvapení, jakým bylo třeba předloni vystoupení houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Kdo však měl možnost vidět akustickou verzi kapely Blue Effect, divit se nebude. Je to zkrátka hudební lahůdka pro milovníky kvalitní muziky. Dalším lákadlem budou jistě i písničky Jaroslava Wykrenta, který se úspěšně vrátil úspěšně na koncertní pódia a bude dalším z interpretů, kteří na Portě vystoupí poprvé.

Porta se pyšní občasnými výlety za hranice tradičních hudebních žánrů. Tentokrát bude zvláštním hostem Marta Kubišová, která přijala pozvání tria VOKOBERE (Vondráček, Kocman, Berka). Návštěvníci festivalu budou moci slyšet Martu s neobvyklým doprovodem akustických kytar a sborů a mohou se těšit na písničky jako Ring-o-ding, Balada o kornetovi a dívce, nebo slavnou Hej Jude.

Naopak tradičně se představí se svým repertoárem Poutníci, Taxmeni, Miroslav Paleček a kapely, které na Portě již uspěly v soutěži nebo jako čestní hosté. Hudební tečkou a bonbónkem Porty bude již tradičně Hodina H, ve které si známí hudebních společně zazpívají známé písničky v neznámém obsazení (Samson Lenk, Pavel Žalman Lohonka, Petr Kocman, Marcela Voborská, Jiří Tichota a další, kteří budou mít chuť se přidat).

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka