Během pandemie v Praze vzrostl počet lidí bez domova, stát v pomoci selhával, říká ředitel pražského Centra sociálních služeb

Ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček v pořadu K věci Štěpánky Duchkové hovořil o tom, jak změnila pandemie situaci lidí bez domova, v čem jim pomáhají humanitární hotely nebo jaké nové služby pro ně letos Centrum sociálních služeb chystá.

V Praze pomáhají lidem bez domova už více než rok humanitární hotely. V současné době jsou v provozu čtyři. „V tuhle chvíli v nich je asi 160 lidí, ale to číslo je nižší, než bývalo, protože se podařilo část lidí zabydlet do skutečného bydlení,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček. Humanitární hotely by měly fungovat ještě dalších 12 měsíců.

Lidé mají podle Šimáčka v hotelech k dispozici sociálního pracovníka, který s nimi může intenzivně řešit jejich potřeby. „Tou hlavní je samozřejmě bydlení a vedle toho je tam celá řada dalších potřeb, ať už je to zabezpečit příjmy nebo zdraví,“ upřesňuje. S lidmi bez domova řeší také jejich nedůvěru v instituce. „Propad do bezdomovství souvisí s tím, že ti lidé byli vytlačeni z institucionálního prostředí, jsou na okraji společnosti, častokrát se bojí úředníků, ale i sociálních pracovníků, a my s tím musíme pracovat. A já se jim vůbec nedivím, protože si myslím, že dva ze tří lidí bez domova jsou dnes lidé duševně nemocní.“

Pandemie počet lidí bez domova zvýšila

V současné době lidí bez domova podle Šimáčka přibývá a navíc stárnou. Za nárůst může i pandemie covidu-19. „Po té první vlně jich přibylo kolem 10 %. Pro představu: máme kolem 5 tisíc zjevných bezdomovců – těch, co skutečně žijí na ulici, tak si k tomu připočtěte dalších 500. Je to kvalifikovaný odhad, vychází z kvalifikovaného šetření, které jsme prováděli loni v létě. A to jsme byli po první vlně. Teď jsme po té druhé, třetí, čtvrté,… a předpokládám, že lidí bez domova přibyde ještě mnohem více, protože ty vlny byly náročnější, zasáhly mnohem víc lidí a stát selhával v pomoci těm nejzranitelnějším včetně samoživitelů a rodin s dětmi,“ dodává Šimáček.

Poslechněte si rozhovor s ředitelem Centra sociálních služeb Praha Martinem Šimáčkem. Dozvíte se také, jak bude fungovat nová služba pro potřebné – Městská nájemní agentura – nebo jak často se v rámci nabízených služeb setkává s mladými lidmi, kteří odešli z dětského domova.

autoři: Štěpánka Duchková , ech

Související