Uprchlíci z Ukrajiny si z 90 procent vybírají Prahu. Školy začínají být přeplněné, říká Antonín Klecanda

Pražský radní pro školství a sport z hnutí STAN Antonín Klecanda upozorňuje, že začíná být velký problém s umísťováním ukrajinských dětí do škol. Jaké jsou ty největší překážky? A očekává se v roce 2025 na pražských středních školách opět přetlak zájemců?

Praha apeluje na nově příchozí válečné uprchlíky, aby si vybrali jiné město. Jejich děti je totiž stále těžší dostat na zdejší základní školy.

„Je to velký problém, protože školy začínají být velmi plné, až přeplněné. Nejvýš máme ve třídách 31 dětí, tam se doopravdy žádné další nevejdou. Druhý problém je, že v některých školách sice místa jsou, ale dětí cizinců je tam poměrně hodně, a tak poté nefunguje jejich integrace,“ uvádí téma školních kapacit Antonín Klecanda.

Některé městské části musí přistěhované děti odmítat, nemají je jednoduše kam umístit. Kolik dětí válečných uprchlíků letos nenastoupilo do školy, není přesně známé. „Ale máme data, že v případě, že přichází další uprchlíci z Ukrajiny, tak z 90 % si vybírají Prahu. To je ten problém, že nárůst nových je ohromný.“

Mobilní tým

Čtěte také

Podle ministerstva školství má v nejbližších týdnech se situací pomoci mobilní tým. Patrik Klecanda se domnívá, že se bude nejspíš týkat i dětí, které jsou v Praze evidované delší dobu. U takových je v databázi uvedené bydliště, ale reálně je složité zjistit, jestli se dítě nachází ještě v Praze nebo odcestovalo například do Německa nebo zpět na Ukrajinu.

„Data jsou někdy brána z toho, když dítě s rodičem přijde, zaregistrují se, uvedou dočasné bydliště. Potom nenastoupí školní docházku, ale už nikdo dítě nedohledá, takže mobilní týmy možná budou pracovat na té bázi, že budou navštěvovat bydliště a zjišťovat, jestli rodina nebo matka s dítětem tam žijí, nebo ne.“

Zvyšování kapacit stále nestačí

Letos střední školy v Praze nabídli studentům z devátých tříd skoro 20 tisíc míst. Přestože z pražských základních škol přišlo necelých 13 tisíc studentů, kapacita nestačila. Jaké jsou plánované strategie, aby v roce 2025 místo vyšlo pro místní i středočeské zájemce?

„Snažíme se co nejvíc navýšit místa a žádáme i soukromé subjekty, které mají oblíbená soukromá gymnázia, aby kapacitu také navýšily. My jsme přijali hromadu žádostí o navýšení rejstříků, všem jsme vyhověli. Nyní je to na ministerstvu školství, jestli dá do rejstříku všechny školy a všechna místa, která jsme tam zaslali. Pevně doufám že ano a bude opět zvýšená kapacita o stovky nebo nižší tisíce míst. Nechci uvádět přesná místa, protože si myslím, že to stejně nebude stačit.“

Co by podle Antonína Klecandy mohlo pomoci pražským studentům? A k jakým zvláštním situacím dochází kvůli dojíždění dětí do škol? Poslechněte si celý rozhovor!

autoři: Štěpánka Duchková , Martin Čuřík