Cesta k řešení sporů? Neječet na sebe, ale v klidu si vše vyříkat

29. březen 2017

Většina lidí se konfliktů bojí. Představují nepříjemnost, vybičované emoce, zvýšené hlasy – a to nás děsí, bolí nebo jenom otravuje. A zejména v osobních vztazích, kde je emocí výrazně víc a výrazně silnějších. Jenže konflikty jsou zapotřebí. Jsou přirozenou součástí života a my (lidi, firmy nebo státy) bychom bez nich zůstali stát na místě. A navíc – konflikty nám pomáhají, jenom se to s nimi musí umět.

„Ono vážně platí to pořekadlo, že je lepší gram prevence než kilogram intervence. Když dítě vidí v rodině, že rodiče se sice chytli, ale dokázali to spolu vyřešit, a to dokonce opakovaně, odnese si to do života jako dovednost. A naopak. Pohádáme se, nevyřešíme, tak jdeme od sebe. To není dobrý model,“ říká lektorka osobního rozvoje Olga Medlíková.

Naučit se zvládat konflikty můžeme leckde – v širší rodině, od učitelů a školy, vliv mají vzory z okolí, starší kamarádi atd. A především je to hodně i na nás, co ze sebe uděláme.

„Házet zodpovědnost za to, že něco neumím, na rodiče nebo nešťastné dětství, je alibismus. Ale je pravda, že to, co vidíme, slyšíme a zažíváme v dětství, je v nás hodně hluboko zakořeněné," připouští Olga Medlíková.

V partnerských konfliktech jsou těmi zásadními tématy výchova dětí a zacházení s penězi. Když máme shodu v nich, ostatní se řeší daleko snáz. Chce to ale především spolu mluvit. „Je až děsuplné, kolik partnerských vztahů je založených na předpokládání. Předpokládám, že když u nás doma se o finance starala maminka, bude to s mém manželství fungovat stejně. Partner to tak nechce?! No, tak to si nerozumíme a nemá to dál cenu. Nebo předpokládám, že úkoly s dětmi bude dělat manželka, protože je učitelka. Ona si od práce chce doma odpočinout?! Ale já nemám na děti trpělivost!" nabízí příklady.

Nepředpokládejme tedy, vysvětlujme si to spolu, hledejme shodu. A stanovme si pravidla hry. Kdo nakupuje, kdo vaří, jak si dáváme vědět, když se ten druhý zdrží, co se bude dít, když se někdo z nás naštve, jak si vzájemně dáme prostor pro odpočinek, koníčky a kamarády… Každý zdravý vztah má svoje pravidla. Nemusí nikde viset na zdi, ale víme o nich a ctíme je. „Nakonec třeba i to, že na sebe neječíme v předsíni, ale vyříkáme si u kafe, co se nám nelíbilo, to je fajn pravidlo, nemyslíte?“ dodává Olga Medlíková.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.