Jehněčí na majoránce

Beránek je jako obřadní pokrm známý už od středověku. Nikdo už ovšem nezjistí, zda se velikonočním beránkem rozumí dnešní sladké pečivo v mnoha variantách nebo skutečně pouze jehněčí maso. Masové lahůdky se objevují o Velikonocích především na Boží hod velikonoční či na Červené pondělí.

Zajímavé na tomto receptu je, že maso nejprve vaříme se zeleninou, čímž odstraníme nebo zmírníme jeho typickou příchuť, která pro někoho může být nepříjemná. Jehněčí a skopové maso neobsahuje téměř žádné tuky a cholesterol. Za to je ale dobrým zdrojem bílkovin, nenasycených mastných kyselin a minerálů.

Ingredience
  • 400 g jehněčího (nejlépe kotlety bez kosti)
  • 150 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)
  • 4 stroužky česneku
  • 1 cibule
  • 50 g másla
  • 40 g hladké mouky
  • 1 lžíce sušené majoránky
  • sůl

Odblaněné, vykostěné a omyté maso nakrájíme na kostky cca 2 x 2 cm a spolu se zeleninou a česnekem uvaříme v osolené vodě do měkka.

V kastrolu na rozpuštěném másle necháme zesklovatět najemno nakrájenou cibuli. Pak ji zasypeme moukou a připravíme růžovou cibulovou jíšku. Postupně ji podléváme prochladlým vývarem z masa do požadované hustoty. Necháme asi 20 minut provařit. Pak omáčku přecedíme, okořeníme majoránkou a vložíme do ní měkké maso. Ještě chvíli povaříme. Podáváme nejčastěji s makarony, vhodnou přílohou jsou však i vařené brambory, noky nebo i knedlíky.

Do omáčky můžeme najemno nakrájet zeleninu, kterou jsme společně vařili s masem.

Miroslava Kuntzmannová

Miroslava Kuntzmannová

Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.

autor: iko

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.