Jsem šťastná, že se vrací do původního stavu, říká pravnučka architekta Průmyslového paláce

10. srpen 2023 13:00

Začala další část dostavby Průmyslového paláce v Praze. Dělníci na Výstavišti vztyčují ocelovou konstrukci západního křídla, které před patnácti lety vyhořelo. Část paláce tak bylo nutné stavět znovu, úplně od základů. Ty už jsou hotové, kompletní rekonstrukce paláce z konce 19. století má být dokončená v roce 2025. Více můžete slyšet v reportáži Jakuba Vika.

„Vztyčí se sloup na věžovém jeřábu do svislé polohy a provizorně se zafixuje,“ popisuje stavbu první části konstrukce vedoucí projektu David Čech. Sloupy po obou stranách křídla se pak spojí v opěrné oblouky.

„V levém křídle bude, stejně jako v pravém křídle, devět hlavních vazeb. Celá ocelová konstrukce je identická s pravým křídlem. Je to věrná kopie, rozmístění nýtů odpovídá historickému umístění, je to kompetní replika,“ doplňuje Čech.

Rekonstrukce Průmyslového paláce

Zatímco levé křídlo budují pracovníci od základů, z hlavní středové části a z pravého křídla zbyl jenom skelet budovy. Dělníci tam teď budují technické zázemí. Například původní kanály budou nově sloužit pro přívod vzduchu:

„Vzduch bude upravován. V létě se s ním bude chladit, v zimě se s ním bude topit. Je to vymyšlený tak, že se použijí původní distribuční elementy. Pod tou galerií je snad 400 otvorů, které budou přivádět čerstvý vzduch sem do střední haly.“

Vrátí se i Svatováclavská koruna

Za požár před 15 lety, který kompletně zničil levé křídlo paláce, mohl zapnutý elektrický vařič. Úsilí o obnovu pak provázely problémy. Město se mimo jiné soudilo o peníze z pojistky a vypsat zakázku na opravu dokázalo až na druhý pokus.

Zajímavosti

· Hmotnost jedné příčné vazby (rámu) je cca 17,4 tuny.

· Předpokládaná celková hmotnost všech prvků ocelové konstrukce levého křídla je 412,7 tuny.

· V levém křídle bude celkem 9 příčných vazeb s roztečí 11,85 m, složených z celkem 36 dílů, mezi vazbami je vždy 11 vaznic, celkově tedy 88 ks.

· V levém křídle bylo vybetonováno 100 % základové desky a vnitřních sloupů suterénu bez přístavků a 70 % obvodových stěn. Dosud bylo vybetonováno 3060 m3, tj. cca 380 mixů, a 700 tun výztuže.

· Strop je aktuálně vybetonován ze ⅔. To znamená 950 m3, tedy cca 120 mixů a 150 tun výztuže.

„Samozřejmě jsem šťastná, že se to vrací do původního stavu, protože jsem byla hrozně smutná, jak takovejch let trvalo, než k tomu vůbec došlo,“ říká pravnučka architekta paláce Bedřicha Münzbergera a historička Jiřina Chrastilová. Opravy se dočkají také unikátní skleněné vitráže nebo venkovní zdobné prvky.

Zdeněk Kudláček z Kolektiv Ateliers, který opravuje vitráže Průmyslového paláce

„Slíbili, že na tu věž přijde zpátky Svatováclavská koruna, která tady kdysi byla,“ těší historičku.

Hotová by celková oprava měla být za dva roky. Průmyslový palác pak nabídne jeden z největších krytých prostor pro akce ve střední Evropě. Už teď vedení Výstaviště musí začít hledat budoucí uživatele prostor, tedy provozovatelé veletrhů nebo různých společenských akcí. Hlavní město za rekonstrukci zaplatí podle pražského radního Adama Zábranského z Pirátů skoro tři miliardy korun.

Další zajímavosti·

. Celkem je v paláci 554 ozdobných štukových prvků (pravé i levé křídlo). Z toho je polovina restaurována na pravém křídle a druhá polovina byla vyrobena odlitím do forem vyrobených z obtisku originálních prvků. Vytvořeno bylo 44 forem pro odlívání 14 druhů štukatérských prvků (některé prvky se skládají z více forem).

· Na severní straně v suterénu vzniká šest propojů pro vzduchotechnická vedení, která propojí nově vznikající suterén s jeho hlavní lodí. Jedná se o celkem složitou operaci prostupů v nestabilních základech tvořených opukovou rovnaninou.

· Oprava stropu v pravém křídle začne na podzim. Dojde k jeho postupné částečné demontáži při celkovém jeho podepření, odstraní se výplně kazet a proběhne sanace ocelové konstrukce.

autoři: Jakub Vik , JMys | zdroje: Český rozhlas , Magistrát hl. m. Prahy
Spustit audio