Kino Humanita píše další část svého příběhu. Kulturní prostor ožil v Libni po desítkách let
Dříve stáje, potom kino, z něhož se stal na dlouhá léta sklad, dnes opět kino a ještě něco navíc. Takový je stručný příběh libeňského kina Humanita, které díky stejnojmennému spolku zažívá v posledních dvou letech velkou obnovu.
Vznik kina se datuje do roku 1913, tehdy se ze stájí ve vnitrobloku stalo Bio Karafiát, které neslo jméno svého majitele.
„Potom to vlastnil spolek válečných invalidů a jmenovalo se to Bio Útulek. Před válkou to opět změnilo majitele a byl to Červený kříž, tam vznikl název Humanita. Kino hrálo celou válku a název přežil i znárodnění v roce 1945, s tímto jménem pak hrálo až do konce 60. let,“ přibližuje Martin Plitz, programový ředitel kina.
V 70. a 80. letech sloužil prostor jako skladiště společnosti Kinotechnika. Jako jeden ze skladníků tu v 80. letech působil i herec Tomáš Hanák.
„Asi tady toho tolik nenapracoval, jak sám říkal, ale zase tady napsal povídku Na brigádě, kterou potom použil do Pražské pětky.“
Současný majitel kina sem v dětství chodil a jako filmový fanoušek ho později zakoupil. „Těžko uživit jenom kino, takže je to takový víceúčelový prostor i pro koncerty, divadlo a nějaké akce,“ doplňuje Martin Plitz.
Poslechněte si celý rozhovor o historii kina Humanita.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka