Léčba krví vás omladí až o několik let

2. říjen 2014

Krásná, zdravá a omlazená kůže na obličeji? Žádný problém. Nechte si odebrat krev a asi tak na rok si při pohledu do zrcadla můžete užívat svého o několik let mladšího já. Proces omlazení a zregenerování kůže se v dermatologii používá už několik let, nyní jde hodně do módy a odborně se mu říká plazmaterapie.

O co se přesně jedná, podrobně v pořadu Třináctka Plus vysvětlila estetická a korektivní dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová, hlavní lékařka centra dermatologie kliniky Esthesia.

"Při plazmaterapii se z krve využívá jen její část, plazma a krevní destičky. To, co funguje v plazmě, jsou rozbité krevní destičky a tzv. růstové faktory, které aktivují hojení v kůži, to je asi to nejzásadnější. Při hojení aktivují taky tvorbu mladých vláken a mezibuněčné hmoty a tím kůži také omlazují," říká.

Plazmaterapie funguje na kůži poškozenou ultrafialovým zářením, na místech, kde kůže trpí tzv. denním stresem - při extrémním střídání teplot, v klimatizaci apod. Pak také pomáhá při léčbě s akné a při hojení hlubokých jizev po něm.

Pacientovi se odebere krev, která se v centrifuze a pak ve speciální ampulce upraví, a plazma s destičkami se pak minijehličkami vrací do druhé vrstvy kůže.

Ideální je tento cyklus opakovat třikrát za sebou v odstupu tří týdnů. Efekt ozdravění kůže je co do "odebrání let" individuální a vydrží rok i déle, pak je možné celý cyklus opakovat. Plazmaterapii pojišťovny nehradí.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.