Maligní melanom je nejzhoubnější kožní nádor. Ročně jím u nás onemocní asi 2.000 lidí

13. květen 2015

Maligní melanom se objevuje více u mužů, než u žen. Typickým pacientem je muž nad 55 let, u žen je tento nádor nejčastější mezi 25. a 30. rokem. V rámci preventivního Evropského dne proti melanomu o tom v pořadu Třináctka Plus mluvila přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

„Počet nových případů melanomů u nás roste, neví se proč, a rozhodně to není dobré. Potěšitelné ale je, že pacienti začínají přicházet včas, v počátečních stádiích nádoru, kdy ještě nestihl vytvořit metastázy a lidé tak mají šanci až z 97% případů se úplně vyléčit," říká dermatoložka.

Kontrola u kožního lékaře je bezbolestná

Nejdříve se vyplní dotazník, kdy se zjišťuje například náš vztah k opalování, rodinná anamnéza a pak se pohledem či digitálním dermatoskopem zkontrolují znaménka po těle. U nerizikových pacientů stačí pravidelné kontroly maximálně jednou za rok.

Jak melanom na těle poznáme?

„Maligní melanom může vzniknout na úplně zdravé kůži, ale stejně tak se může vyvinout i z mateřského pigmentového znaménka, které ale nebývá vrozené a objevuje se zhruba v předškolním věku. Obvykle se na kůži objeví temná hnědočerná tečka v rovině kůže, která se postupně může zvětšovat, vyvyšovat, takže v dospělosti to může být takový pupínek nad povrchem kůže, který může mít i stejnou barvu s kůží. Pokud se však znaménko začne měnit, může být nesymetrické, mít nepravidelné okraje i různé rozložení pigmentu, začne svědit, případně i krvácet, jsou to obecné příznaky, kdy bychom takové znaménko měli ukázat kožnímu lékaři. Ten posoudí, zda-li to je, či není něco nebezpečného," vysvětluje profesorka Hercogová.

Čtěte také

Prevencí proti melanomu je také správná péče o naši kůži na slunci, které je prokázaným karcinogenem stejně jako kouření. Jak se „zdravě" opalovat, si můžete poslechnout ze záznamu pořadu Třináctka Plus.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio