Místo do obchodu míří mnoho Pražanů na tržiště. Jak v metropoli vznikal fenomén farmářských trhů?
Letos je to přesně 15 let od otevření farmářských trhů na Náplavce. Své zboží tam tehdy nabízelo bezmála třicet farmářů. Dnes jich je necelá stovka. Právě tento trh po zimní pauze o víkendu opět otevřel a to společně s trhem na Kubánském náměstí. Po historii farmářských trhů v Praze pátrala létající redaktorka Sabina Vosecká.
„To všechno začalo už v roce 2008, kdy nebyl otevřený žádný farmářský trh v republice, pokud vím. Pamatuji si, že město Tišnov mělo vůbec první vlaštovku,“ vzpomíná Jiří Sedláček ze spolku Archetyp na vznik úplně prvních farmářských trhů na našem území.
„My jsme tehdy s manželkou jezdili Evropou a kochali jsme se, jak to v mnohých městech úžasně funguje a jakou to má atmosféru. Tak jsme šli tehdy na magistrát za radním pro životní prostředí a nabídli jsme mu, že bychom rádi něco takového v Praze uspořádali,“ pokračuje.
Dostali tedy za úkol vypracovat studii a vytipovat místa, která jsou vhodná pro existenci trhů. Podmínkou byla také dobrá dostupnost městské hromadné dopravy. Úplně první pražský trh vznikl na zahradě ZŠ v Klánovicích, následovalo Vítězné náměstí v Dejvicích, Kubánské náměstí a Náplavka.
Právě Náplavka letos slaví 15 let od otevření. Z původních 28 prodejců se počet stánků rozrostl až na rovnou stovku.
Jednotlivé trhy už dnes běžně přizpůsobují nabídku pro danou lokalitu. Jak konkrétně? Poslechněte si celou reportáž Sabiny Vosecké.
Související
-
Do kobky na výstavu, do knihovny i do baru. Navštivte unikátní prostory na pražských náplavkách
V nábřežních zdech pražských náplavek Rašínova a Hořejšího nábřeží můžete navštívit unikátní kobky. Vznikly ve zrekonstruovaných klenutých průchodech a bývalých skladech.
-
Přijďte si nakoupit i po práci, láká Pražská tržnice. Zeleninový trh prodlužuje otevírací dobu
Hala č. 22 v Pražské tržnici v Holešovicích patří dlouhodobě trhům, na kterých seženete ovoce, zeleninu, maso, vejce i pečivo. Novinkou je prodloužená otevírací doba.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.