Mladé rodiny si budou moct požádat o byt. Chceme jim dát šanci na rozjezd, říká Alexandra Udženija

Dostupné bydlení je v Praze téměř neuskutečnitelný sen, to má ale změnit výstavba bytů v režii města. „Samozřejmě se musí spolupracovat i s developery, protože Praha může pokrýt ročně maximálně 500 nových bytů,“ říká náměstkyně pražského primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Byty, které bude mít hlavní město nové, budou pouze nájemní a ve většině případů se bude jednat o dostupné nájemné bydlení pro sociálně slabší skupiny lidí nebo pro vybrané profese.

Dostupné bydlení pro mladé rodiny

Nájemní byty se pak budou přidělovat podle určitých pravidel. „My už máme pravidla pro sepsání nájemní smlouvy, máme tam pravidla speciálně pro seniory, pro lidi v bytové tísni nebo nově pro mladé rodiny.“

Ty si tak mohou zajít na úřad a požádat o byt. „Vyplní si žádost, uvedou měsíční příjmy, kolik mají dětí a další položky, které se vyhodnotí, a když budou splňovat všechna kritéria, tak se jim nabídne prázdný byt. Ten bude na sedm let a bude v něm odstupňované nájemné, tedy za 7 let se dostanou do výše obvyklého nájemného. A potom v tom bytě buď zůstanou, nebo si budou hledat jiné bydlení. Chceme dát mladým rodinám šanci na rozjezd. Po sedmi letech už by se mohli stabilizovat a zaplatit si nájemné v plné výši.“

Nové byty v Praze

V tuto chvíli má hlavní město 7700 nájemních bytů. „Bytový fond plánujeme opravdu radikálně rozšířit, protože je po něm velká poptávka. V tuto chvíli budou nové byty na Opatově, Černém mostě, dále na Moskevské či Korunovační ulici. Až 150 bytů by také mělo vzniknout na Praze 9,“ dodává Alexandra Udženija v pořadu K věci.

Co hodlá dělat Praha pro duševní zdraví dětí? Jak sháněli odborníky v této oblasti? Poslechněte si v záznamu pořadu K věci.