Na Barrandovské terasy se vrací život. Do nových budov se na podzim nastěhují první nájemníci

27. červen 2023 09:34

Za první republiky to bylo centrum pražské smetánky. Chodila sem třeba herečka Adina Mandlová. I pro tyto účely je nechal postavit Václav Maria Havel, otec bývalého českého prezidenta. Zub času se ale na Barrandovských terasách podepsal a místo začalo postupně chátrat. Teď se ale znovu vrací komplexu lesk a život. Areál je totiž od roku 2016 v rekonstrukci.

„S Barrandovem je člověk spojený poměrně dlouhou dobu, už na vysoké škole jsme sem chodili, stálo za to se do té budovy přijít kouknout,“ vzpomíná architekt Ondřej Kukral, který má rekonstrukci funkcionalistické budovy Maxe Urbana na starosti.

Práce tu ještě nějaký čas potrvají, v budoucnu se zde opět otevře restaurace. Hotová by měla být za rok a půl.

„Člověk třeba přišel do styku s panem prezidentem Havlem, na takových velmi srdečných konzultacích. Od začátku měl zájem, aby se tu něco udělalo a vítal, že do toho vstupuje nový investor. Už předtím se rodina Havlových snažila nějakého investora najít, ale vždycky to skončilo ve slepé uličce,“ dodává architekt.

„Ukázalo se, že statika je v tak špatném stavu, že jsme museli všechny vrchní konstrukce odstranit, otlouct, až na beton a ten sanovat.“

K původní budově přibyly dvě nové stavby, jedna ve tvaru lichoběžníku, druhá ve tvaru vlnovky, obě jsou určené k bydlení. Vzniklo tu 61 apartmánů, k nastěhování budou už na podzim.

Barrandovské terasy a nové bydlení

„Samozřejmě začal být problém znova dostat tu obálku do té podoby třicátých let a tam jsme si trošku hráli,“ uzavírá Kukral.

Kromě restaurace měly původní Barrandovské terasy také venkovní bazén se skokanskou věží, legendární byl bar Trilobit, který v roce 2001 kompletně vyhořel.

Z historie Barrandovských teras:

  • Autorem projektu byl známý architekt Max Urban, který rovněž navrhl objekt nedalekých filmových ateliérů a celkové urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov.
  • Stavba vznikla z iniciativy bratří Václava a Miloše Havlových v letech 1929 – 1930.
  • Inspirací stavby na skalním masivu byl restaurační pavilon Cliff House na ostrohu nad Tichým oceánem u San Franciska, který kdysi Max Urban navštívil.
  • V budově byla restaurace, denní bar, velký taneční sál, letní diskotéka, krytá terasa.
  • V roce 1988 byly Barrandovské terasy vyhlášeny za kulturní památku, i když jejich technický stav tomu zdaleka neodpovídal.
  • Na jaře roku 2016 začaly přípravy na rekonstrukci.
autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio