Nevíte si rady? Zeptejte se chatbota. Úřady testují roboty jako součást komunikace s obyvateli
Některé obce v Česku experimentují s využitím umělé inteligence. Takzvané chatboty chtějí na svých webových stránkách poskytnout obyvatelům. Vyhledávání informací ohledně správy města, platných vyhlášek nebo třeba místních poplatků by tak mohlo být jednodušší a rychlejší.
„Pro běžného občana je největším problémem, kde najít ty informace,“ myslí si místostarosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Patrik Zandl z Pirátů. Na webových stránkách brandysko.cz se snažíme zjistit informace o nočním klidu ve městě.
Čtěte také
„A teď budete přemýšlet, kde by to mohlo být, který odbor, vlastně nebudete moc vědět. Takže použijete vyhledávání, a teď to našlo jako první dokument Po stopách 2. světové války, prostě ta informace je úplně k ničemu.“
V budoucnu by hledání mohlo být rychlejší a pohodlnější díky umělé inteligenci. Zeptáme se chatbota, kterého teď na městském úřadě v Brandýse testují interně, například ke hledání v materiálech rady nebo zastupitelstva.
„Ten robot si načetl všechny vyhlášky, dokumenty města a je schopen vám o nich něco říct. Já se ho teď můžu zeptat – jak platí noční klid? A říká, že noční klid platí od 22 do 6 hodin, je to vyhláška a jsou tu odkazy na ty dokumenty,“ ukazuje Patrik Zandl.
Zjednodušení práce úředníků
Hlavní výhodou chatbota je, že dokáže informace najít velice rychle a navíc je předat ve srozumitelné formě běžným jazykem. Zjednodušit práci by pak mohl i úředníkům.
Čtěte také
„Chatbot bude schopen napsat návrh důvodové zprávy, usnesení či odůvodnění, na úředníkovi by poté byla úprava a finální kontrola,“ popisuje místostarosta Prahy 6 Václav Kožený z ODS. Tato městská část využití umělé inteligence také testuje.
Komplikované je teď do chobota nahrát všechny potřebné dokumenty, ze kterých systém bude vycházet, a udržovat je aktuální. Otázkou jsou i peníze, jeden jednoduchý dotaz totiž vyjde zhruba na tři koruny. V Brandýse by mohli výdaje na veřejný testovací provoz v řádu desítek tisíc korun dát do rozpočtu na příští rok. Díky tomu zjistí, jaký je o službu zájem a jestli v projektu pokračovat.
Související
-
Praha připravuje zpoplatnění vjezdu do centra města. Opatření by mělo začít platit příští rok
Řidiči v Praze budou možná už na začátku příštího roku muset za vjezd do centra metropole platit. Takové opatření chce společně zavést magistrát a vedení Prahy 1.
-
Praha 1 otevřela schodiště v Divadelní ulici. Pro vozíčkáře by se měl rozšířit protější chodník
Ode dneška mají chodci jednodušší průchod mezi ulicemi Divadelní a Národní. Praha 1 u Národního divadla slavnostně otevřela nové schodiště propojující obě ulice.
-
V centru Prahy se zpřísní podmínky pro sdílené koloběžky. Parkovat budou jen na vyznačených místech
Uživatelé sdílených elektrokoloběžek a kol je budou muset v centru Prahy parkovat pouze na určených místech. Praha 1 se na novém režimu dohodla s provozovateli půjčoven.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě. Netvrdí to ani provládní blogeři, píše ruský novinář
-
Starostové nemohou být novou hlavní protiváhou Babiše, říká politolog. Jejich voliči jsou neloajální
-
ŽIVĚ: Hokejisté pražské Sparty hostí ve čtvrtfinále Třinec. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Rádio Svobodná Evropa vysílá nezávislé zpravodajství a to se Trumpovi nehodí, míní Klvaňa