Pasoucí se stáda tvoří ideální prostředí pro hmyz a motýly. Na pražských loukách se prohání třeba kozel Bumbrlík nebo ovečka Šmoulinka
Jen dvacet minut od centra Prahy si užijete venkovskou romantiku. Hlavní pastviny pro stáda koz a ovcí se nacházejí na svazích Radotínského údolí v pražské části CHKO Český kras. Ovečka Šmoulinka, kozel Bumbrlík nebo koza Matylda tam spásají trávu a pomáhají tak vytvářet příznivé prostředí pro vymírající druhy motýlů.
„Snad v celé Evropě neznám krásnější louky,“ rozhlíží se Martina Skohoutilová po pastvinách na jihovýchodním okraji Prahy. Komunitní projekt Pražská pastvina se snaží chránit nejvzácnější přírodní poklady, podporuje druhovou pestrost a pomáhá navracet do Prahy nejohroženější druhy motýlů.
Ochránci přírody k tomu využívají tradiční metody pastvy a kosení. Stáda koz a ovcí celoročně spásají obtížně dostupná místa. Celkem je na pastvinách téměř sto zvířat.
Lidé ze zdejší komunity pečují asi o čtyřicet hektarů svěřených pozemků. Kromě pastvin zde založili také včelín a sad. Cestu k pastvinám lemují stromy s ptačími budkami, o které pečují děti z brontosauřího oddílu BRĎO.
Plot kolem pastvin pomáhali vybudovat dobrovolníci z různých firem. Další nadšenci postavili zídky pro ještěrky, vytvořili broukoviště a zimoviště pro ježky. Během roku se tady pro veřejnost pořádají moštovací akce nebo medobraní.
Kozí pochody několikrát do roka
Oblíbené jsou také kozí pochody, kde se mohou zájemci zapojit do přesunů stád z jedné pastviny na druhou. Konají se několikrát do roka.
„Máme několik tras, jedna z nich je třeba na Kuchařík. Na podzim se kozy chodí pást nad Barrandovský most,“ vysvětluje Martina Skohoutilová. Kozy mají překvapivě rychlé tempo, takže pochody nejsou vhodné pro malé děti. Trasu dlouhou 12 kilometrů zvládnou za tři hodiny.
Mezi zvířaty na pastvinách jsou silné osobnosti. Patří mezi ně třeba kozel Bumbrlík, o kterého se jeho původní majitelka už nemohla starat. I když je vůdcem stáda, má za sebou hned několik karambolů.
Před třemi roky si natáhl vazy, takže chodil se sádrou. Loni se sesunul z lomové stěny, narazil si hlavu a zlomil si nohu. Přežil jen zázrakem. Nadšenci z komunity mu udělali rehabilitační cvičení, takže už zase může vesele běhat po pastvinách a dělat skopičiny.
A jak se k pastvinám dostanete? Od stanice metra Stodůlky se vydejte autobusem 246 do zastávky Maškův mlýn, potom po červené značce pořád nahoru.
Související
-
Záchranná stanice v Cholupicích odchovala rekordní počet mláďat sovy pálené. Ptáky vrací do přírody
Manželé Kolomazníkovi už deset let vrací do přírody ohroženou sovu pálenou. V záchranné stanici Pethea v pražských Cholupicích se jim daří odchovávat stále víc jedinců.
-
Na holubník v centru Prahy si ptáci teprve zvykají. Nabízí útočiště a pomáhá regulovat jejich počty
Některá města v Česku stále trápí přemnožení holubi. Začíná se proto objevovat nový trend stavění městských holubníků, kde mají ptáci pravidelný přísun potravy a vrací se.
-
Za domácími i exotickými zvířaty do nového zooparku v Nehvizdech u Prahy. Mají tu přes 120 druhů
Nový zoopark v Nehvizdech obývají želvák Otík, koza Máňa, pštrosi i vzácní plameňáci. Vlézt můžete také k miniaturním slepičkám, do holubníku nebo do chaloupky pro králíky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.