Po pražských ulicích se prohánějí koloběžky, s nimi ale roste počet úrazů. Roli hraje často alkohol i absence helmy
Za tento rok vyjížděli pražští záchranáři k více než 100 lidem zraněným po pádu z koloběžky. Časté jsou úrazy hlavy a sedřené ruce. Ve vážném stavu v nemocnici končí asi pět procent pacientů. Nebezpečné jsou především elektrokoloběžky, na kterých lidé jezdí rychle a často i na chodnících, kde je to zakázané
Lidé při jízdě na elektrokoloběžkách navíc velmi často nemají helmy, což je riskantní. „Jednadvacetiletá dívka po pádu z elektrokoloběžky utrpěla velmi vážný úraz hlavy a musela být převezena na jednotku intenzivní péče. Na místě zasahoval také lékař,“ připomíná mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová asi měsíc starý případ, který se stal na Novém Městě.
Vloni skončilo na jednotce intenzivní péče po pádu z koloběžky sedm lidí. Letos byly takové případy čtyři. K nehodám často dochází v noci nebo nad ránem a roli často hraje alkohol. „Od roku 2019 tu máme 27 nehod bez přilby na vozidle soukromé organizace, z toho pouze osm nehod je bez alkoholu,“ dodává Zuzana Poláková ze spolku AutoMat.
Za loňský rok ošetřovali záchranáři po pádu z koloběžky 130 lidí. Nejčastější jsou úrazy hlavy, pohmožděné a sedřené ruce nebo nohy, ale i zlomeniny. Smrtelný úraz záchranáři zatím řešit nemuseli.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.