Povodně před 20 lety nepřežilo v Zoo Praha 134 zvířat. Bylo to jako katastrofický film, který se stává skutečností, vzpomíná kurátor plazů

16. srpen 2022 11:56

Přesně před dvaceti lety začala Česko opouštět povodňová vlna. Labe v Ústí nad Labem kulminovalo, Vltava v Praze klesala a domů se začali vracet první evakuovaní lidé. Řada míst v metropoli ale byla dál uzavřená, například zoologická zahrada. Tam povodeň způsobila škodu 232 milionů korun, 134 zvířat zemřelo. Tehdy totiž zahradu chránil pouze val.

„My jsme se brodili vodou, na polykarbonátovou střechu bubnoval déšť, nad tím lítal vrtulník, zněly sirény a výzvy k evakuaci. A v tu chvíli si člověk uvědomil, že je uvnitř jakéhosi katastrofického filmu, který se stává skutečností,“ vzpomíná Petr Velenský, kurátor plazů.

U dolní stanice lanovky ukazuje dvě rysky. „Spodní praporek, na který stále ještě o metr nedosáhnu, je povodeň 2013. A ten horní, který se nám ztrácí proti obloze, to je povodeň 2002. Dokonce i pro mě je teď obtížné si představit, co jsem tady zažíval, je to neuvěřitelné.“

Evakuace nosorožce z pražské ZOO při povodních, 13. srpen 2002

Protipovodňová opatření

Voda v pražské zoo sahala až do výšky osmi metrů, záplavy tehdy nepřežilo 134 zvířat. Zahradu proti velké vodě v současnosti chrání val a pro zmírnění případných škod jsou opravené pavilony ve spodní části areálu postavené z voděodolných materiálů pro snížení případných škod.

„Z té zkušenosti vznikly i povodňové plány, které velmi přesně popisují, co se má dělat, když je vyhlášena pohotovost a evakuace. Každý ví, co má dělat, v jakém pořadí se evakuují zvířata a podobně,“ upřesňuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Evakuace zvířat by ale v případě dalších povodní byla podle něj problematická i dnes. Do budoucna by proto měla pražskou zoologickou zahradu chránit nová protipovodňová stěna.

Pohled z letadla na zaplavený sever Prahy: Císařský ostrov, Trojský zámek a dole vpravo areál Zoo Praha (15. srpna 2002)

Jedním z autorů návrhu je Marek Kundrata z pražského Institutu plánování a rozvoje: „Ten dnešní val, který chrání zoo asi na patnáctiletou vodu, bude částečně přesunutý. Vznikne tam mnohem plynulejší přístup k vodě, tím pádem bude možné schovat a přihrnout tu protipovodňovou zeď, která bude zhruba na současném plotu dnešní zoologické zahrady.“

O návrhu budou na konci srpna rozhodovat pražští radní. Celou proměnu Trojské kotliny pak představuje výstava na nábřeží před Trojským zámkem s názvem Dotkni se řeky, přístupná bude do konce října.

autor: Karolína Burdová
Spustit audio

Související