Přízemí Staroměstské radnice v novém. Díky rekonstrukci se otevřel i průchod do Mikulášské ulice
Jestli se chystáte na procházku centrem Prahy, můžete nově zajít do opravených prostor Staroměstské radnice. Tam je nejen nové infocentrum a první obchod s oficiálními pražskými suvenýry. Projít můžete po víc než sto letech i obnoveným kamenným průchodem. A v budoucnu chce město zpřístupnit také historické podzemí.
K interiéru architekti přistoupili velmi minimalisticky, aby nekonkuroval již tak dominantnímu historickému objektu. Velká místnost s lomenými oblouky vlevo od vstupu do Staroměstské radnice je nově vybavená jednoduchým orientačním systémem a také skleněnými vitrínami s oficiálními pražskými upomínkovými předměty.
Ty vybrala městská agentura Prague City Tourism a jsou výhradně od českých tvůrců. Jde o jednu z cest, jak přispět k postupné kultivaci turistického ruchu v metropoli.
„Naším cílem je, aby si návštěvníci odsud neodváželi předměty typu ruské babušky, čepice ruských vojáků a tak dále, ale aby si mohli koupit hezké reklamní předměty, kultivované, které budou uměleckým dílem a budou tak Prahu prezentovat,“ uvádí náměstek pro kulturu Jiří Pospíšil z TOP 09.
Poslední fází bude rekonstrukce podzemí
Město teď jedná o zprovoznění takových obchodů i na dalších místech v Praze, třeba na Pražském hradě. Součástí úprav Staroměstské radnice bylo obnovení historického kamenného průchodu z prostranství pod orlojem směrem ke kostelu svatého Mikuláše.
„Předtím tady fungoval stovky let, kdy ten průchod do Mikulášské ulice byl běžně k dispozici pro průchozí. Ta první fáze rekonstrukce Staroměstské radnice byla věž, včetně toho výtahu, toto byla druhá fáze a teď přijde třetí fáze, což je rekonstrukce podzemí,“ popisuje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.
Práce pod povrchem by podle Cipra mohly začít ještě letos nebo začátkem příštího roku.
„Je to v podstatě nejstarší podzemí na půdě hlavního města Prahy, ze 13. století. A tam bychom chtěli zkultivovat návštěvnický provoz tak, aby se co nejvíc lidí mělo šanci na ty prostory podívat, což teď nemá. Dovolím si tvrdit, že tři roky jsou takový pracovní termín, abychom ty prostory otevřeli,“ dodává.
Trasa v podzemí by měla být po dokončení přístupná bez průvodce a trvat zhruba hodinu. Ústit by mohla u Skautského institutu.
Související
-
Adoptujte si píšťalu, vyzývá farnost v Čakovicích. Pomůžete tak financovat opravy místních varhan
Varhany v kostele v pražských Čakovicích čeká po 114 letech proměna. Tamní farnost se teď snaží na jejich restaurování vybrat peníze pomocí adopce 1600 píšťal.
-
Muzeum hraček na Pražském hradě je plné panenek, autíček, medvídků i hracích strojků
Když do areálu Pražského hradu vstoupíte od Starých zámeckých schodů, budete po pravé straně míjet budovu Nejvyššího purkrabství. V té dnes najdete Muzeum hraček.
-
Barokní mlýn v Libni zaplnily knihy a vůně kávy. Městská knihovna zahájila provoz nové pobočky
Velký (nebo také Löwitův) mlýn stojí od 16. století na břehu říčky Rokytky v Libni. Dlouhá léta zůstávala památka prázdná, ale včera zde zahájila provoz knihovna a kavárna.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Sparty se pokusí zastavit výsledkovou krizi, proti Karviné vedou 3:1
-
České fotbalistky si mistrovství Evropy nezahrají, v odvetě baráže prohrály s Portugalskem 2:1