Prodej českých dálničních známek nabízejí i neoficiální weby. Účtují si zbytečné poplatky

30. srpen 2022 10:03

Na internetu se objevily weby, které za vyšší cenu nabízí české elektronické dálniční známky. Za zprostředkování prodeje si účtují různé poplatky. Na stránky upozornila společnost Cendis, která provozuje český systém elektronických dálničních známek. Některé weby vypadají graficky podobně jako oficiální e-shop. Lidé by si tak měli zkontrolovat, že dálniční známku kupují na oficiálním webu edalnice.cz.

Řidiči by se měli vyhnout například webu czdalnice.cz, který je v češtině a graficky připomíná oficiální prodejní web edalnice.cz. Liší se však v tom, že si účtuje jakýsi eko poplatek ve výši 200 korun, za který společnost údajně nechá vysázet stromy.

Další tři weby míří spíše na cizince, kteří plánují cestu do Česka. Jedná se o digitale-vignette-online.cz, e-vignettes.com a e-vignette.cz.

Podle ředitele společnosti Cendis Jana Paroubka se koupě známky přes tyto weby nejen prodraží, ale lidé zároveň přijdou o některé výhody.

„Když si koupíte známku na oficiálním webu edalnice.cz, tak máte možnost různých změn a úprav v části, která se jmenuje správa známky, a souvisí to vlastně s potvrzením o úhradě, které získáte při nákupu. Tohle vám samozřejmě negarantuje žádný z těch jiných prodejních kanálů,“ upozorňuje Paroubek.

Pozor na platební údaje

Před podobnými nákupy varuje i Česká bankovní asociace. „Mezi rizika placení na neoficiálních webech může mimo jiné patřit i to, že můžete přijít o svoje údaje, například přístupové údaje ke svému účtu nebo dokonce o údaje ze své platební karty. Můžete poté být okradeni a bohužel přijít o peníze místo toho, abyste něco získali,“ varuje před platbou kartou na neoficiálních webech mluvčí asociace Radek Šalša.

K prodeji elektronických dálničních známek se vyjádřil web e-vignettes.com. „Za výše uvedené služby účtujeme zde uvedené zprostředkovatelské a servisní poplatky, které jsou navíc k cenám mýtných produktů, které zase stanovují provozovatelé mýtného v příslušných zemích,“ poskytla obecné vyjádření podpora webu.

Jediný oficiální e-shop pro nákup známky je edalnice.cz, případně je možné ji zakoupit na přepážkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích na dálnicích. Roční známka stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun.

autor: Luděk Hubáček | zdroj: iRozhlas
Spustit audio

Související