První směny byly těžké, muži mě nechtěli do svého kolektivu přijmout, říká hasička Michaela Žďárská

1. červen 2024

Michaela Žďárská se před dvěma lety stala první výjezdovou hasičkou v novodobé historii Hasičského záchranného sboru České republiky. „Byla jsem tak trochu průkopnice, dnes už to profesionálně dělají asi čtyři ženy, možná víc,“ říká v pořadu Host Lenky Vahalové.

Z jejího pohledu je takový počet ale ještě pořád málo. „Myslím, že v okolních zemích dělá v profesionálních jednotkách kolem 3–5 %. Dva roky zpátky ženy sloužit nemohly, dnes už můžou, ale nástup žen je přesto velmi pomalý.“

Průkopnice ženy-hasičky

„Často se totiž spekulovalo o tom, že ženy toto zaměstnání nezvládnou. Ženy o to samozřejmě zájem měly, ale byla nastavená pravidla, že hasiče tvoří ryze pánský kolektiv. Ale doba se posouvá a ženy jsou ve všech profesích a i hasičský sbor tedy umožnil ženám nastoupit. Když jsem splnila všechny podmínky, jako jsou pro muže, tak jsem dostala příležitost, které si hodně vážím. Při nástupu mě pak kluci na stanici přivítali kápézetkou, kde byla řasenka, rtěnka a podobně. Moc mě to pobavilo a mile potěšilo.“

Podle Michaely Žďárské má žena mužskému kolektivu hodně co nabídnout. „Muži mají leckdy jednostranné vidění světa. Vidí oheň a jdou. Ale ten pohled ženy může být jiný, může například vyhodnotit jiná rizika, být empatičtější jak k samotným hasičům, tak i k lidem u zásahu.“

Sžívání s mužským kolektivem

Sžívání s pánským kolektivem pro ni ale bylo přesto velmi těžké. „První směny byly opravdu náročné v tom se sžít a také v překonávání předsudků. Dle jejich názoru jsem tam jako žena neměla co dělat. Dneska ale myslím, že už jsme v pohodě.“

U hasičů v současné době sice pracuje na tisícovku žen, většina jich je ale na kancelářských místech nebo na operačním středisku. „Na středisku je také potřeba psychické odolnosti, ale zásahová jednotka je prostě něco specifického. Člověk musí mít velkou fyzickou i psychickou kondici. A nutno říct, že se opravdu nedělají rozdíly mezi muži a ženami.“

Výjezdy na ní podle jejích slov zatím nijak psychicky nedoléhají. „Musím říct, že je to zatím v pohodě, ale kdyby bylo třeba cokoli řešit, tak máme tým posttraumatické péče, který vede super psycholožka. Tvrdí chlapi ale samozřejmě nikdy nepřiznají, že se děje něco vážnějšího,“ dodává se smíchem.

Jak se udržuje ve fyzické a psychické kondici? Jaký je rozdíl mezi hasiči-dobrovolníky a profesionály? Je nějaký sen, který by si chtěla u hasičů splnit? Poslechněte si v záznamu pořadu Host Lenky Vahalové.

autoři: Lenka Vahalová , Hok

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.