Putování po pražských kavárnách. Vydejte se s námi za vůní kávy

Našli si sem cestu známí literáti i návštěvníci z celého světa. Kavárna a knihkupectví Globe funguje v centru Prahy už 30 let

Globe neboli glóbus, či zeměkoule. Takový název dali zakladatelé první kavárně západního typu v Praze, která už třicet let sídlí v Pštrossově ulici mezi Národním divadlem a Karlovým náměstím. Účelem bylo a stále je setkávání lidí z různých koutů světa nad kávou i literaturou.

Partu mladých intelektuálů ze Spojených států okouzlila česká metropole natolik, že se spolu s jednou českou dívkou rozhodli na počátku 90. let otevřít v Praze první kavárnu západního stylu spojenou s knihkupectvím.

Její věhlas se rychle šířil a do historického domu v Pštrossově ulici nacházeli cestu i literáti zvučných jmen. To potvrzuje i současný majitel kavárny Michael Sito:

„Gore Vidal se přišel podívat, Allen Ginsberg tady předčítal svoji poezii. Stejně tak Margaret Atwoodová, autorka Příběhu služebnice. Když sem po letech znovu přijela, tentokrát pro literární cenu, trvala na tom, že veřejné čtení bude v Globe a ne v nějakém komerčním knihkupectví.“

Odkaz Václava Havla

Jako mladý student literatury se do Prahy zamiloval a později podnik od původních majitelů odkoupil. Interiér vyzdobil mimo jiné i portréty Václava Havla, se kterým se dvakrát setkal.

„Byl jsem příliš mladý na to, abych s ním vedl nějakou hlubší konverzaci. Havel byl ale velice inspirující člověk a myslím, že udělal hodně pro svoji zem tím, že jí dal správný morální základ. Ten jsme však v dnešním šíleném kapitalismu poněkud ztratili.“

Název The Globe, tedy zeměkoule, evokuje místo, kde by se měli setkávat lidé z celého světa. V současné době tvoří klientelu asi 60 procent cizinců a 40 procent Čechů. Chodí sem třeba hrát v anglofonním světě oblíbený hospodský kvíz.

„Jsou to kvízy o Harry Potterovi, cestování, historii nebo knížkách. Obvykle je máme ve středu. Chodí sem i hodně Čechů se svými západními přáteli. Zkoušeli jsme proto udělat také soutěž v češtině, ale nikdo nepřišel. Češi mi řekli, že u nás chtějí mluvit anglicky a zdokonalovat se. Tak jsme toho nechali,“ usmívá se Michael Sito.

Nadále prý ve svém podniku bude podporovat odkaz Václava Havla, který podle něj stále ještě úplně nevymizel.

autoři: Václav Müller , | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.