Sám sobě knihovníkem. Městská knihovna v Praze otevřela samoobslužný Kiosek v nákupním centru

23. březen 2022

Čtenáři a klienti Městské knihovny v Praze se stanou tak trochu i knihovníky. Na Černém mostě se otevřel samoobslužný Kiosek, kde si knížky půjčí a také je tam vrátí. Jak konkrétně bude pobočka fungovat, to si vyzkoušela reportérka Kristýna Vašíčková.

Čtěte také

V nejlepším případě k tomu potřebujete průkazku do knihovny. Pokud ji nemáte, napoprvé se sem musíte vydat v pondělí, knihovník tu bude od 13 do 17 hodin, popřípadě si průkazku zařídíte na jiné pobočce. Co tedy dělat s průkazkou v ruce? „Tady ji přiložíte k té čtečce, nastavíte čárový kód, jakmile se to rozsvítí zeleně, tak to znamená, že můžete vstoupit, otevřete dveře a jste uvnitř. Támhle vidíme selfcheck, tohle zařízení už naši čtenáři znají, protože stejné najdou v každé naší pobočce,“ ukazuje ředitel knihovny Tomáš Řehák.

Pokud by ale někdo potřeboval poradit nebo pomoct, po levé ruce má obrazovku a knihovníka si přivolá na dálku. „Je vidět nahoře kamera, je tam mikrofon, objeví se tam usměvavá tvář některé z našich kolegyň nebo kolegů, ti se vás zeptají, co potřebujete, a poradí vám. Ta služba je tam jen po omezenou dobu, ale každý den kromě víkendu. Kdežto fyzický knihovník je tady skutečně jenom jednou týdně.“

Knihu není potřeba mít objednanou předem, vybrat si ji návštěvník může až na místě. Jen je ale potřeba počítat s tím, že je tahle pobočka podstatně menší než ostatní, asi jen 30 metrů čtverečních. Proto je i výběr knížek omezený. Půjde ale o nejdéle otevřenou pobočku, vzhledem k umístění v nákupním centru bude dostupná od 9 do 21 hodin. A zajít sem navíc můžete i o víkendu.

Pokud se tento samoobslužný systém knihovně osvědčí, rozšíří se dál, a to buď v dalších nákupních centrech, kamenných pobočkách, popřípadě jiných prostorech, které původně jako kulturní centrum nefungovaly.

autoři: Kristýna Vašíčková ,
Spustit audio