Městská knihovna v Praze se úplně proměnila. Všechny ty posuny jsou pozitivní, říká její ředitel Tomáš Řehák
Štěpánka Duchková si do pořadu K věci pozvala ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka. Ptala se ho, co všechno v knihovnách změnila pandemie koronaviru, jaké zásadní novinky čekají čtenáře v letošním roce nebo jak budou fungovat čtenářské virtuální průkazy.
Podle Tomáše Řeháka snad v Městské knihovně není oblast, ve které by se dopad pandemie neukázal. Museli se naučit pracovat s novými technologiemi, změnit spoustu postupů i služeb. „Všechny ty posuny jsou pozitivní, znamená to osvojování něčeho nového, hledání nějaké nové cesty. My jsme si řekli, že skoro všechny služby, které měly nějaké fyzické zábrany, musíme nabídnout jinak. Většina těch věcí, které jsme se v té chvíli naučili dělat, tady s námi pravděpodobně zůstane napořád.“
Během posledních dvou let zaznamenala Městská knihovna velký boom e-knih, už od roku 2020 vítězí počet stažených knih nad těmi půjčenými a zájem čtenářů stále trvá. Zavření poboček a zrušení jejich plánovaného programu vyřešil přechod do online prostředí, což se setkalo s velmi pozitivními reakcemi. „Protože třeba na přednášky profesora Hilského o Shakespearovi bylo před pandemií strašně těžké získat lístky. Když jsme to pustili do onlinu, tak spousta lidí říkalo, že se k tomu konečně dostali.“
Půjčit si můžete knihu, obraz i šicí stroj
Od 1. ledna platí v Městské knihovně v Praze nový knihovní řád, jednou z největších změn je virtuální čtenářský průkaz. Ve výpůjčním procesu se identifikujete podle přiděleného kódu. „Což na první pohled vypadá, že to není nějaká zvláštní změna, ale můžete tím někoho pověřit, aby tu službu využil za vás. Vlastně otevíráme kompletně cestu k rodinnému účtu. My už dneska víme, že v mnoha případech celá rodina funguje na jednu průkazku. A tak jsme si řekli, že to budeme legalizovat.“
Služby poboček pražské knihovny jsou velmi široké, kromě knih si tu půjčíte mapy, hudební nosiče, obrazy nebo třeba šicí stroj. „V knihovně Jezerka se jedna místnost jmenuje Ateliér a tam najdete šicí stroje, můžete si ho půjčit a něco si tam ušít a jsou tam pravidelně i kurzy. Podobný prostor je na náplavce DOK16, kde zase pracujete se dřevem, můžete si půjčit třeba pokosovou pilu. A pokud vás zajímají informační technologie, tak se vydáte do Ústřední knihovny, kde máme prostor s názvem Suterén a tam najdete 3D tiskárnu,“ vypočítává Tomáš Řehák věci, které byste v knihovně možná nečekali.
Půjčit si v knihovně prý můžete i židle a stoly, jak přesně je to myšleno? Jak se mění účtování za zpozdné? Začne stavba knihovny na Petřinách, kdy se můžeme těšit na otevření? A jak bude vypadat nová samoobslužná knihovnička v nákupním centru Černý Most? Poslechněte si celý rozhovor s ředitelem Městské knihovny v Praze Tomášem Řehákem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.