Strava v prvních 3 letech života rozhoduje o budoucím zdraví člověka

6. červen 2014

Stravování dětí v prvních 3 letech života ovlivní jejich zdraví po celý život. Pokud dostanou vyváženou stravu, mohou v dospělosti odolávat civilizačním chorobám, jako je například nadváha, cukrovka nebo srdečně-cévní onemocnění. V pořadu Třináctka Plus o tom hovořil gastroenterolog Jiří Bronský z Pediatrické kliniky 2. LF UK ve FN Motol.

Jiří Bronský je zároveň spoluautorem Iniciativy 1000 dní do života, která upozorňuje na tzv. nutriční programování, což je souhrn pravidel a doporučení, jak správně živit malé dítě.

Podle docenta Bronského předurčují zdraví našich potomků v dospělosti geny pouze z 20 procent. Zbylých 80 procent je výsledkem vlivu okolních faktorů, hlavně životního prostředí a stravy v raném věku.

Docent Bronský mluvil také o výzkumu, který prováděla Česká pediatrická společnost na více než osmi stovkách českých dětí ve věku od 6-ti měsíců do 3 let.

Výzkum odhalil, že děti dostávají přiliš cukru, soli i nevhodných tuků a také nedostatek zeleniny.

Podrobnosti si poslechněte v pořadu Třináctka Plus, který jsme vysílali 3. června 2014.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?