Svými fotografiemi ukazovala duši Ameriky. Ve třetí knize se fotografka Marie Tomanová vrací do rodného Mikulova
Svými portréty mladých Američanů udělala fotografka Marie Tomanová doslova díru do světa. A v zahraničí uspěla se svým otevřeným a odvážným pojetím více než doma. Ve své nové knize, kterou v pondělí 14. listopadu pokřtila v pražské Fotograf Gallery, se vrací ke kořenům v rodném Mikulově.
Z rodné mikulovské farmy se Marie Tomanová v roce 2011 vydala až do Spojených států. Fotografie v publikaci It Was Once My Universe ukazují období, kdy se po osmi letech vracela domů.
„Člověk si to hrozně vysní, osm let jsem čekala, až mi přijde ta zelená karta v obálce do schránky. Ten opravdový návrat do reality byl úplně jiný. Člověk si uvědomí, jak moc se změnil, ten domov ale zůstal skoro stejný,“ vzpomíná autorka.
Byla to především její maminka, za kterou se vracela a kterou označuje za středobod svého vesmíru. Na fotkách ji ale Marie téměř nezobrazuje, nechtěla překročit maminčinu komfortní hranici.
„Hodně jsem fotografovala všechno to, co ten domov pro mě představuje. Ať už jsou to ty dvě židle, na kterých máma a můj nevlastní táta vždycky sedí.“
Snímky vznikly mezi 16. prosincem 2018 a 5. lednem 2019 a vypovídají o určitém pocitu ztracenosti, který návrat ze zahraničí provázel.
„Dívat se skrz hledáček na můj domov a být fascinovaná nejvíc běžnými věcmi, které by mě před těmi osmi lety vůbec nezajímaly, je strašně krásný a je v tom pro mě hrozná síla.“
Jaké jsou reakce na její fotografie? A proč je návrat domů velké téma? Poslechněte si celý rozhovor s Marií Tomanovou.
Související
-
Fotografka Marie Tomanová vydala druhou knihu New York New York
Fotografka Marie Tomanová žije deset let v New Yorku a fotila i sérii snímku s Pavlínou Pořízkovou. Letos vydala knihu fotografií s příznačným názvem New York New York.
-
První český film ve virtuální realitě. Snímek Tmání ukazuje život a boj s depresí
Animovaný film vás vezme do světa mladého člověka s depresí. Přináší nejen hluboký vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat.
-
Na natočení filmu podle zadaného žánru mají 48 hodin. Do soutěže se zapojilo 30 českých týmů
Natočit film za pouhé dva dny. Tento nelehký úkol dostávají každoročně účastníci 48hodinového filmového projektu – a to ve více než 130 městech po celém světě.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.