V květnu hokejisté, v červenci Sokolové. V O2 areně si účastníci Sokol Gala užili ovace tisíců diváků

4. červenec 2024 09:00

V květnu slavili v pražské 02 aréně čeští hokejisté a teď se podobně ohlušujícího aplausu dočkali na stejném místě i Sokolové. Na akci s názvem Sokol Gala, stejně jako na slavnostním průvodu Prahou, byla výjimečná atmosféra.

Jedním z hlavních bodů doprovodného programu 17. všesokolského sletu byla opět akce Sokol Gala. V zaplněné pražské O2 aréně se při ní představili výkonnostní sportovci, kteří během zhruba dvouhodinového večerního programu ztvárnili celý příběh Sokola od jeho počátků v roce 1862.

„Nic takového jsem nezažil. Když jsme se sem v době konání hokejového šampionátu přihlásili, říkal jsem klukům: ‚zítra Pastrňák a v červenci my‘. A oni řekli, že do toho jdeme. Byla to pecka. Byl jsem tu už na minulém Sokol Gala jako divák a bylo to stejně nabíjející. Přál bych to každému,“ povídal nadšený Milan z Ústí nad Labem.

Společně s dalšími muži a dorostenci si vyslechl ohlušující aplaus v místech, kde v květnu slavili čeští hokejisté zlato ze světového šampionátu.

Sportovci v O2 areně připomněli zakladatele Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera, a přes formování Československa, olympijské zlato Aloise Hudce, zániku a znovuzaložení se dostali až po moderní éru Sokola. Námět měl na starosti ředitel sokolského odboru sportu Jan Haupt.

Prahou prošlo na 15 000 sokolů při zahajovacím průvodu všesokolského sletu

„Před dvanácti lety jsem tancoval na Sokol Gala a bylo to skvělé, když mi tleskalo 12 tisíc diváků. Je to projekt odboru sportu České obce sokolské, který v novodobé historie nemá konkurenci. Letos je to zakomponované do příběhu díky uměleckému režisérovi Danu Komarovovi,“ mluví Haupt o režisérovi z Cirku la Putyka.

Sokol Gala je součástí sletového týdne počtvrté v historii a podle počtu diváků patří k vrcholům celé akce. „Kdybych mohl nafouknout halu o 5 000 míst, vstupenky bych udal. Lidé, kteří mají čest být v O2 areně na Sokol Gala, jsou primárně účastníci sletu, sokolové, kteří se připravovali na všesokolský slet. V rámci přípravy jim bylo umožněno podívat se na kulturní, sportovní a umělecký program,“ doplňuje Haupt. Hromadné skladby jsou na programu ve čtvrtek večer a v pátek odpoledne.

autor: jam | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio