V pražské Stromovce se opět sesunula půda

2. červen 2011

V pražském parku Stromovka se v podvečer opět sesunula půda. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. K sesuvu došlo u historické Šlechtovy restaurace, která je právě v rekonstrukci.

Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Krásenské sesuv podle všeho nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. „Kolem páté hodiny tady praskla trubka s vodou. Svah se podmáčel, začal se sesouvat. Je to asi 70 metrů od staveniště tunelu Blanka. Podle prvotních informací, které má městský statik, to na 98 procent nesouvisí se stavbou tunelu,“ řekla Krásenská.

Nejpravděpodobnější příčinou je tak podle městského statika právě únik vody z prasklého vodovodního potrubí.

Podmáčený svah s sebou vyvrátil i několik stromů. Rozměr sesuvu je odhadem 20x50 metrů. „Teď se bude zřejmě až do rána čekat, jestli se svah ještě pohne, nebo ne. Pak teprve začnou zajišťovací práce,“ upřesnila mluvčí magistrátu. Na místě jsou policisté, kteří místo ohradili páskou.

Na místo přijel i primátor Bohuslav Svoboda. Podle něj začne zítra statický průzkum a místo bude napevno oploceno, aby se tam nikdo nedostal. Areál Šlechtovy restaurace hlídají policisté.

„Samozřejmě to první, co je, musí proběhnout ještě jednou statický průzkum toho terénu, znalci budou rozhodovat, jaký způsob sanace na to zvolit. Podle prvních konzultací, co jsem měl, ta úloha nebude snadná, protože ten svah, stromy a zároveň pod tím restaurace, kde došlo v nějakém z těch sklepů k prolomení stropu - čili ten úkol nebude snadný, ale práce na tom budou zahájeny hned,“ uvedl primátor.

Sesuvem půdy, který údajně nemohl nikdo předvídat, se bude zítra zabývat rada hlavního města.

Půda se ve Stromovce nesesula poprvé. Stalo se tak už dvakrát a vždy v souvislosti se stavbou tunelu Blanka. Poprvé to bylo v květnu 2008, kdy vznikl kráter o průměru dvaceti metrů. To stejné se opakovalo v říjnu stejného roku. Tehdejší primátor Pavel Bém pak podal trestní oznámení a sliboval vyšetření celého případu. Policie ale později případ odložila, protože viníka nenašla.


Šlechtova restaurace
autoři: rep , Petr Kořínek , mta , ak
Spustit audio