Absint byl inspirací umělců i lékem pro vojáky. Jak se správně pije, zjistíte v muzeu na Starém Městě
Absint je nápoj pocházející ze Švýcarska. Jeho historie sahá do 18. století. Za nejznámějšího výrobce se ovšem považuje Francie. Popíjení údajně halucinogenní "zelené víly", je spojeno především s umělci a intelektuály, kterým pití absintu přinášelo inspiraci. Nejslavnějšími pijáky absintu byli a jsou například malíř Vincent Van Gogh, spisovatel Oscar Wild nebo rocker Marylin Manson. Francouzským legionářům byl absint podáván jako lék proti malárii.
Takzvanou svatou trojici základních bylin v absintu tvoří pelyněk, anýz a fenykl. K tomu se pak přidávají další. Absint se vyrábí různými způsoby. Může to být velmi silný nápoj s obsahem lihu i 60 %, anebo třeba slabší, vodou ředěný bylinný likér. K podávání patří speciální zdobná lžička na cukr, který zjemňuje hořkou chuť, a také karafa či fontána s vodou. Více o absintu se můžete dovědět v Muzeu Absintu na Starém Městě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.