Absint byl inspirací umělců i lékem pro vojáky. Jak se správně pije, zjistíte v muzeu na Starém Městě

13. listopad 2017

Absint je nápoj pocházející ze Švýcarska. Jeho historie sahá do 18. století. Za nejznámějšího výrobce se ovšem považuje Francie. Popíjení údajně halucinogenní "zelené víly", je spojeno především s umělci a intelektuály, kterým pití absintu přinášelo inspiraci. Nejslavnějšími pijáky absintu byli a jsou například malíř Vincent Van Gogh, spisovatel Oscar Wild nebo rocker Marylin Manson. Francouzským legionářům byl absint podáván jako lék proti malárii.

Takzvanou svatou trojici základních bylin v absintu tvoří pelyněk, anýz a fenykl. K tomu se pak přidávají další. Absint se vyrábí různými způsoby. Může to být velmi silný nápoj s obsahem lihu i 60 %, anebo třeba slabší, vodou ředěný bylinný likér. K podávání patří speciální zdobná lžička na cukr, který zjemňuje hořkou chuť, a také karafa či fontána s vodou. Více o absintu se můžete dovědět v Muzeu Absintu na Starém Městě.

Destilační zařízení
Lžička na cukr při pití absintu
Karafa na vodu
Viktor Oliva: Piják absintu v kavárně Slavia (1901)
Edgar Degas: L'Absinthe (1876)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.