Veřejnost po mnoha letech opět uvidí Vyšehradský kodex

22. leden 2015

Jen dva dny budou mít lidé na to, aby si prohlédli mimořádnou vzácnost - nejstarší českou písemnou památku Vyšehradský kodex. Stane se tak v rámci velké benediktinské výstavy 31. ledna a 1. února. V pořadu Třináctka Plus na toto téma hovořil ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

Kodex bude vystavený v Zrcadlové kapli v Klementinu. Vstup pro veřejnost bude z Mariánského náměstí. První den se otevře od 7 do 20 hodin, druhý den od 7 do 19 hodin. Není možné se zapsat do pořadníku.

Vyšehradský kodex je latinsky psaný text z 11. století. Vznikl u příležitosti královské korunovace Vratislava II. Kdo ho napsal, kolik to bylo písařů a kde přesně vznikl, zůstává záhadou.

Originál byl naposledy vystavený na pouhý jeden den v roce 1969.

Vyšehradský kodex v laboratoři, folio s rodokmenem Krista

Ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm mluvil také o digitalizaci našich rukopisů a starých tisků ze 16. - 18. století. 250 000 svazků digitalizuje firma Google na tajném místě v Německu. Denně se daří kopírovat 50 tisíc stran. Při takovém množství svazků je to ale práce na několik let.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.