Zánětu močových cest se dá předejít. Poradíme vám jak

1. duben 2015

Zánět močových cest patří k úporně se opakujícím onemocněním. Postihuje více ženy než muže. V České republice ho někdy prodělalo 70 procent žen a u 15 procent se opakovaně vrací. Jak mu předejít nebo jak se ho rychle zbavit? O tom v pořadu Třináctka Plus hovořila uroložka Kateřina Bartoníčková z Fakultní nemocnice Motol.

Příznaky zánětu jsou pálení a bolesti při močení, časté močení a bolesti v podbřišku. Příležitostně se může v moči objevit i krev.

Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, ale pokud ho zachytíte včas a dobře ho léčíte, není podle doktorky Bartoníčkové nebezpečný.

Nepřehánějte to s hygienou

Jednou z cest, jak zánětu močových cest předejít, je nepřehánět to s intimní hygienou. Sliznice v oblasti genitálií je extrémně citlivá a častou hygienou se vysušuje. To pak vede k zánětu.

Doktorka Bartoníčková také zdůraznila, že tolik vychvalované brusinky nebo bylinkové čaje pomohou jen zkraje nemoci. Při akutním zánětu zaberou pouze antibiotika.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.