Skleněná krása je k vidění ve ctěnickém zámku

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, objevíte romantický zámecký areál s parkem, který spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Stálé expozice doplňují krátkodobé výstavy. Jedna z nich je věnovaná sklu.

Výstava Nashle na skle (Současná tvorba studentů a pedagogů Sklářské školy v Novém Boru) je věnovaná sklářskému řemeslu a je doplňkem ke stálé expozici Řemesla v pořádku. Představuje sklářskou školu v Novém Boru, protože české sklářské vzdělávání se zrodilo právě tam (tehdy se město jmenovalo Haida).

Bylo to v roce 1763, kdy v Haide vznikla piaristická škola pro děti místních sklářů a obchodníků se sklem. Tradice školy pokračuje bez přerušení dodnes. Jako jediná u nás sdružuje všechny tři stupně sklářského vzdělávání: učně, středoškoláky i studenty VOŠ sklářské a vyučuje téměř všechny techniky výroby a zušlechťování skla.

Součástí výstavy jsou řemeslné dílny a cyklus doprovodných programů, během nichž si mohou návštěvníci vyzkoušet různé sklářské techniky, jako je foukání skla, malba na sklo, rytí skla nebo tvorba skleněných vitráží, a odnést si tak nejen zážitek, ale i vlastnoručně vyrobený předmět. Výstava potrvá do 13. listopadu 2019.

Expozice v zámeckém areálu ve Ctěnicích je otevřená od úterý do neděle od 10.00 do 18.00 hodin, od listopadu do března o víkendech ve stejném čase, od úterý do pátku od 10.00 do 16.00 hodin. Projít se můžete také zámeckým parkem a prohlédnout si další expozice a výstavy v areálu zámku, který je jednou z budov Muzea hlavního města Prahy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?