Adam Ernest se jako rapper SEBE vrací na stage. Nová deska Šmejd je hodně expresivní, bez příkras a místy extrémně vulgární, říká
Dlouhé roky hraje v divadle, pro které také píše a režíruje. Dobře ho znají televizní diváci a na filmovém plátně zazářil třeba ve snímcích Bratři či Jedna noc. Objeví se i v novince Vyšehrad Dvje. Do jeho života patří také hudba a s jedním ze svých hudebních projektů brzy pokřtí novou desku s názvem Šmejd.
Za pár dní bude mít premiéru film Vyšehrad Dvje, kde si Adam Ernest zahrál. „Jak premiéru prožívám, záleží na tom, jakého odvětví se týká. Pokud je to koncert, tak jsem nervózní pokaždé. Pokud se jedná o autorské představení, které jsem napsal i režíroval, tak se o mě pokoušejí vyloženě mrákoty. Pokud je to premiéra divadla, kde hraji, tak nervózní nejsem vůbec. U filmu se láme nervozita s těšením.“
Nejlépe se prý cítí ve vážných rolích. Takovou si zahrál ve filmu Jedna noc. „Zabydlet se v sobě a ve svých démonech je alespoň pro mě jednodušší, než třeba vytvářet humor, což je výsostně řemeslná věc.“
V herectví mu prý hodně pomohlo, když se začal věnovat autorské tvorbě. Ta mu totiž umožnila mít odstup. Právě ten využívá i ve svém osobním životě. Třeba během hádky či konfliktu se tak může podívat se na celou věc jako na divadelní situaci.
Práce s egem
Psaní je pro něj navíc terapií, prý někdy až moc. „Mým úkolem by teď mělo být to, pokusit se nemluvit jen o svých trápeních a bolístkách, ale začít i něco víc interpretovat,“ směje se.
Ve svém autorském šuplíku má Adam Ernest divadelní inscenace, seriály i filmy. Na všech textech vytrvale pracuje. Vytrvalosti ho prý naučil sport, kterému se věnuje od dětství. Zatímco tehdy to bylo veslování, dnes se věnuje Jiu Jitsu.
„To je skvělá práce s egem. Člověk musí občas překousnout to, že prohrál. Práce s vlastní sebestředností je tady impozantní. Pomáhá mi to zpracovat občasnou vnitřní kyselost, že se třeba někomu daří víc.“
Zrození Šmejda
Působí hned v několika hudebních uskupeních, s rapovým projektem SEBE teď bude vydávat první desku s názvem Šmejd a po dvou letech se vrátí na stage.
„Je to velká věc, ta deska je hodně expresivní, otevřená, bez příkras, místy extrémně vulgární. Je to pubescentní žehrání třicátníka, který se snaží napasovat do role tatínka dvou dětí, ale má pocit, že je rocková hvězda.“
Proč o nové desce mluví jako o myslánce? Jaká role pro něj byla největším oříškem? Co mu dává pomoc bližním? A co všechno by rád jako autor uskutečnil? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.