Chirurg Tomáš Šebek: Když moje knížka Objektivní nález vyšla, spustila cirkus dalších událostí. V naší rodině i na veřejných debatách

6. duben 2025

Chirurg Tomáš Šebek je autorem několika knih, ve kterých popisuje své zahraničí mise s Lékaři bez hranic. V té nejnovější podle svých slov páchá mediální sebevraždu. Na její stránky totiž vepsal své slabosti a chyby. Právě o chybách by se podle něj mělo v našem veřejném prostoru víc mluvit.  

Poslechněte si rozhovor s chirurgem Tomášem Šebkem

Obálka knihy Objektivní nález Tomáše Šebka

Na obálce knihy Objektivní nález zachytil fotograf Tomáše Šebka v Rehabilitační nemocnici Beroun. Pro známého lékaře netypický snímek má evokovat jeho pohled do vlastní nitra, a přesně ten čtenářům nabízí.

Na samém začátku prý ale vůbec nebyl nápad napsat knihu. „Byla to situace, kdy jsem chtěl chyby, které jsem opakoval stále dokola, především vztah k mým starším dětem, zastavit, odrazit se ode dna a stát se lepším člověkem. Teprve později jsem si začal říkat, že by to téma mohlo zajímat i někoho dalšího.“

Nebát se udělat chybu

Jedním z hlavních motivů knihy Tomáše Šebka jsou chyby a jejich vnímání jako přirozené součásti cesty k úspěchu.

„Chyba je proces a součást systému. Je to něco, za co se nemá trestat. To je asi to nejhorší, v čem jsme byli vychovaní. Třeba mladé lékaře v Irsku nechávají v laboratorních podmínkách, kde ještě nikoho nazabijí, udělat maximum zásadních chyb a mluvit o nich s pedagogy. To z nich dělá daleko kvalitnější lékaře, nebo mnohem kvalitnější systém vzdělávání než máme my. Já sám jsem schopen dělat neuvěřitelné množství chyb, a právě proto si troufám říct, že statisticky po určitém množství chyb přijde úspěch. Celé je to o tom, že se nemáme bát udělat krok do neznáma, nebát se udělat chybu a nevzdat to.“

Kateřina Kubalová a Tomáš Šebek

Objektivní nález jako autohanopis

Knihu Objektivní nález sám nazval autohanopisem, ve kterém líčí pochybení svých rodičů i svá vlastní. „Pochválit se neumím a je to moje sebeobrana a motor. Bojím se, že pokud bych se začal chválit, nebo měl pocit, že je hotovo, tak by to nebylo to, kam se chci dostat.“

Přiznává, že kdyby jeho blízcí s vydáním nesouhlasili, kniha by nikdy nespatřila světlo světa. „Kdyby moje starší děti, žena nebo brácha řekli, že to nemám vydávat, tak bych to neudělal. Po pár měsících, kdy je ta knížka venku, můžu říct, že spustila cirkus dalších událostí. V naší rodině i na veřejných debatách. A to jsem chtěl.“

Tomáš Šebek

Nejvyšší hodnotou je podle Tomáše Šebka svoboda a hned po ní indiánství. „Já beru indiány jako naprosto svobodomyslné lidi, kteří si dělají, co chtějí, ale s respektem k přírodě a k sobě samému. Kniha ale není poučkou. Je to surový, rychlý příběh psaný chirurgickou rukou, u kterého se zasmějete i zvážníte.“

Jak se utvářel jeho pohled na život a na smrt během let strávených v medicíně? Proč o sobě říká, že je introvert? A jak ho proměnily vlastní myšlenky na sebevraždu? Poslechněte si celý rozhovor.

Související