Až 5 kilo vážily plynové žehličky. Najdete je v Plynárenském muzeu v Michli
V Michli objevíte zajímavý tovární areál. Vznikl podle návrhu architekta Josefa Kalouse ve 20. letech minulého století. V jedné z budov Michelské plynárny funguje první a jediné plynárenské muzeum u nás. Expozice vypráví o historii i současnosti plynárenství. A exponátů zde vystavují nepočítaně: plynovou promítačku filmů, mincový plynoměr, automatickou pračku s plynovým ohřevem vody, secesní plynový lustr, plynový mandl, ledničku, různá topidla, svítidla nebo řadu historických plynových žehliček. A také třeba oválný plynovod z Karlova mostu z roku 1878.
Stálá expozice je rozdělená do dvou částí: národní a technické. První jmenovaná pomocí chronologického přehledu důležitých dat, obrazových panelů, map, schémat, dokumentů a modelů plynárenských staveb ve zkrácené formě seznamuje s historií českého plynárenství. Druhá část, technická, má mezinárodní charakter a mapuje vývoj technické stránky plynárenství (výroba a těžba plynu, uskladňování plynu, doprava, rozvod a regulace tlaku plynu, měření, plynové spotřebiče). Při prohlídce zjistíte, že plynem se dá pohánět téměř všechno. Novinkou v muzeu je zrekonstruovaný model plynárny Michle z roku 1937 v měřítku 1:100. Vstup do muzea je volný a bezbariérový. Dostane se vám odborného výkladu nejenom v češtině, ale i v němčině a angličtině. Termín návštěvy je třeba domluvit předem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.