Charitativní akce Movember přivedla k prevenci stovky až tisíce mužů, chválí kampaň zakladatel

Co znamená akce Movember a kde je její původ? A jak lze bojovat s rakovinou prostaty? To ví přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze a zakladatel Nadačního fondu Muži proti rakovině Roman Zachoval.

V těchto dnech zaznamenáváme zvýšené množství mužů s rašícími kníry. Nadační fond Muži proti rakovině spouští kampaň, která upozorňuje na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat. V pátek 1. listopadu začíná pravidelná charitativní akce Movember. „Knír je mužský symbol. Movember založili před více jak dvaceti lety v Austrálii čtyři muži, kteří si řekli, že ženy se o sebe docela dobře starají, ale na tu mužskou prevenci se tolik nekouká, tak si řekli, jak to udělat a zvolili si takový dominantní mužský symbol. A to knír bezpochyby je,“ přibližuje listopadovou kampaň Roman Zachoval. „Muži si tedy od 1. listopadu do posledního listopadu nechají narůst knír a tím na sebe upozorní. To jistě okolí zaznamená a ptá se, proč sis najednou nechal narůst knír, moc ti to sluší nebo ti to vůbec nesluší a ten dotyčný to vysvětlí, proč to nosí,“ vysvětluje důvod Movemberu.

Akce je v České republice velmi úspěšná. „K té prevenci přivedla stovky nebo tisíce mužů. Zaznamenáváme to každý rok. Každý rok vidíme nárůst v tom, že si ti muži zajímají o své zdraví více a více,“ pochvaluje si Zachoval.

Urologické nádory dnes tvoří přibližně třetinu nádorů u mužů. „Například nádory varlat nejsou zdaleka tak časté jako ty nádory prostaty. Rakovina prostaty je dnes nejčastějším zhoubným onemocněním mužů. Ročně onemocní sedm tisíc mužů,“ varuje urolog.

Více o Movemberu a prevenci se dozvíte ve videozáznamu nebo v audioarchivu. 

autoři: Štěpánka Duchková , jp

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...