Designové panenky pomáhají dětem bez rodičů začít znovu. 7. ročník projektu Helping Dolls čeká další dražba
Na další natáčení vyrážím do centra Prahy. Slyšeli jste někdy o Pasáži českého designu? Určitě jste na tohle místo narazili, pokud ne, tak ho najdete hned vedle Slovanského domu. Tenhle průchod je totiž plný kousků od nejrůznějších mladých designérů z Česka i zahraničí. A v jedné z vitrín tam teď najdete také panenky. A nejsou to ledajaké panenky, jsou tak trochu kouzelné.
Projekt, který za tím vším stojí, nese název Helping Dolls. Proto se přímo v této pasáži potkávám s jeho zakladatelem a duší celé věci Františkem Andělem. Sympaťákem od pohledu. Koneckonců, kdo jiný by mohl zasvětit svůj život pomoci než ten, kdo se jmenuje anděl. No ne?
A teď, jak to celé funguje. Panenky dostanou nejdřív do rukou designéři, kteří nechají volný průchod své fantazii. Na konci pak vzniknou krásná umělecká díla a putují na charitativní dražbu. Letos navíc organizátoři do dražby zařadili i unikátní vázu od Františka Jungvirta a také čtyři obrazy. Jeden z nich kreslilo teprve jedenáctileté děvče. Výtěžek z tohoto obrazu s názvem Děti půjde třeba na pomoc jednomu dětskému domovu na Ukrajině. Ostatní peníze putují hlavně do Fondu ohrožených dětí. Jen pro zajímavost, v minulém roce se vybralo přes milion korun, tak snad to bude letos ještě o něco víc.
A pak tu jsou ambasadoři. Bez nich by se to neobešlo. Tento rok to jsou herečky Petra Špalková, Sabina Laurinová, Denisa Nesvačilová nebo neuvěřitelná zpěvačka s africkou krví Annamária ď Almeida.
Vždycky jsem z takových projektů dojatá a je moc dobře, že existují. Asi se shodneme na tom, že peníze nemůžou nahradit všechnu tu bolest a trauma, které děti v nouzi musí prožívat. Můžou jim ale určitě usnadnit jejich cestu za novým životem. A to se sakra počítá!
A pokud půjdete někdy kolem Pasáže českého designu, určitě se tam stavte. Je to podívaná.
Tak příjemný poslech!
Vaše #letajiciredaktorka Sabina
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.