Diamantový Lubomír Brabec

18. červenec 2013

Ve středečním Nočním proudu uvítal moderátor Miloš Skalka v čase mezi 23. hodinou a půlnocí dalšího ze svých studiových hostů. Tentokrát jím byl kytarový virtuos a nadžánrový hudebník Lubomír Brabec.

Plzeňský rodák Lubomír Brabec (narozen 21. května 1953) začínal svou hudební dráhu jako houslista, poté vystudoval hru na kytaru na plzeňské a pražské Státní konzervatoři u profesora Milana Zelenky. V roce 1980 pokračoval v mistrovských kursech na studiích Británii (Royal Academy of Music, Early Music Centre), a to díky stipendiu od britské vlády. Jeho interpretační umění je žánrově silně rozkročené, zabírá totiž velmi pestrou škálu loutnové a kytarové literatury.

Lubomír Brabec spolupracuje s mnoha pěvci a instrumentálními sólisty (mj. Gabriela Beňačková, Elizabeth Vidal, Peter Dvorský, Štefan Margita, Daniel Hůlka, Kateřina Englichová, Pavel Šporcl, Lubomír Malý, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček či Aleš Bárta). Nevyhýbá se však ani spolupráci s hudebníky z oblasti populární hudby (například Karel Vágner, Lucie Bílá, Kateřina Brožová, Luboš Andršt a Petr Janda). K nedílné součásti jeho působení na hudební scéně patří rovněž kytarové úpravy stovky děl jiných autorů. Brabcova mistrovská aranžmá tak rozšířila možnosti kytary, a to jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje.

Lubomír Brabec úspěšně spolupracuje s několika gramofonovými společnostmi doma i v zahraničí a zatím natočil více než tři desítky CD (mj. J. S. Bach, F. Tárrega, N. Paganini, A. Vivaldi, H. Villa-Lobos, V. Trojan a E. Granados), odborná kritika jej řadí mezi nejbrilantnější kytaristy světové hudební scény Kromě toho, že je jeho životní láskou hudba, je Lubomír Brabec rovněž zanícený vodák, jachtař, potápěč, lyžař a cestovatel. Věnuje se rovněž canyoningu, skialpinismu a jezdí na koni.

Z trofejí, které Lubomír Brabec až dosud získal, připomeňme alespoň následující: Colours International de Guita (Paříž, 1974), Zlatý štít Pantonu za nahrávku roku (Concierto de Aranjuez, 1986), medaili Hectora Villa-Lobose (Brazílie, 1989), Zlatou desku Supraphonu (1991 a 1996), Platinovou desku Supraphonu (Vivaldi/Concertos, 2001) a Zlatou i Platinovou desku vydavatelství Multisonic (Vánoční transformace, 2003). Tou nejčerstvější trofejí Lubomíra Brabce je Diamantová deska, kterou v minulých dnech převzal od zástupců vydavatelství Supraphon za půl milionu prodaných nahrávek, což je opravdu úctyhodné číslo.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio